Matolcsy György Heti Válaszban megjelent cikkében kifejti: a világ 150 vezető tudósa különböző válaszokat ad ugyan a kérdésre, de látható, hogy "sokan még a régi játékot játsszák", és zéró összegű játszmákban gondolkodnak, vagyis amikor valaki nyer, valaki más pedig veszít. "Az új játék azonban pozitív összegű, amikor közösen úgy döntünk: mindenki nyer, mégpedig azonnal" - írja.
Matolcsy emlékeztet rá, hogy a "nyer-nyer" megközelítés a világpolitikában, a biológiában és a közgazdaságtanban is megjelenik, de az emberi társadalomban is lehetséges, ha mindenki változtat gondolkodásán, "és a jólét helyett a jóllét felé veszi az irányt". Ehhez öt fordulat szükséges: pozitív érzelmek, kötelezettségek vállalása, pozitív kapcsolat, értelmes életcélok és sikeres teljesítmény.
A magyarokkal kapcsolatban megjegyzi, mindenki nyerne azon, ha mindenki dolgozna, aki akar, a vállalkozók sikeresek lennének, a kormány csökkentené az adókat, a felsőoktatást a munkaerőpiac szerint működne, a kormány, a jegybank és a kereskedelmi bankok pedig együttműködnének. Végeredményként a lényeg, hogy a magyaroknak is fel kell hagyni a zéró összegű játszmákkal.
Ennek rész lenne az is, hogy "senki nem veszítene azzal, ha az állam visszaszerezné a hibásan eladott monopóliumokat: a befektetőknek már sokszor megtérült és megelőznék későbbi veszteségeiket" - írja Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. "Mindenki jól járna, ha versenyképes költségszint lenne az energiától a telefonig" - emeli ki.
A zéró összegű játszmákkal felhagyni a nemzetgazdasági miniszter szerint könnyebb, mint gondolnánk. "A kétharmados kormányzás már nyer-nyer játék", hiszen fel lehet benne oldani a patthelyzeteket, és a kormány a felhatalmazását pedig az ország megújítására használja fel. Győzelemként értékeli Matolcsy az államadósság csökkentését, illetve a stabil költségvetést. Hasonlóra kér fel mindenkit: "Játsszunk új játékot, mert mindenkinek megéri".
mfor.hu