3p

A Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentési ciklusának nincs vége, van még lehetőség csökkentésre - jelentette ki Matolcsy György csütörtökön Budapesten.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) konferenciáján az MNB elnöke azt is hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a monetáris tanács figyelembe veszi a globális pénzpiaci kockázatokat és figyeli a külföldi monetáris élénkítési programok alakulását. A jegybankelnök nyilatkozata egybecseng a monetáris tanács keddi közleményével, amelyben arra hívták fel a figyelmet, hogy "amíg az inflációs és reálgazdaság kilátások indokolják, sor kerülhet további kamatcsökkentésre, azonban a törékeny és gyorsan változó nemzetközi környezetben fokozott óvatosság indokolt".     

Az MNB Monetáris Tanácsa kedden újabb, immár az egymást követő tizenegyedik alkalommal is a jegybanki alapkamat 25 bázispontos csökkentéséről döntött.  Matolcsy György csütörtöki előadásában kiemelte, hogy "az MNB-re is érvényes az a konszenzus, hogy a jegybankok önmagukban nem tudnak tartós növekedést eredményezni".     

A jegybankelnök arról tájékoztatott, hogy a monetáris tanács  a július 23-i első, korai értékelés után szeptember elején, egyhetes munkaciklusban értékeli a növekedési hitelprogram különböző pilléreit. Ezt követően dönthet a testület a program esetleges újabb szakaszának elindításáról, esetleg egy új program meghirdetéséről – tette hozzá.     

Arra a felvetésre, hogy a program három hónapos futamideje miatt sokan nem tudják igénybe venni az olcsó, jegybank által támogatott hiteleket, Matolcsy György kijelentette: ez az idő arra elegendő, hogy "a polcon, sufniban, fejekben elfekvő beruházási terveket elővegyék" a vállalkozások. Az új beruházásra irányuló hiteligénylések egyértelműen olyan projektekre irányulnak, amelyek nem nyertek az uniós pályázatokon, vagy magasabb kamatszint mellett nem jutottak banki támogatáshoz. 

A jegybankelnök szintén kérdésre kifejtette, hogy az MNB egyelőre csak a pénzügyi felügyelettel való összevonás szervezeti-irányítási kérdéseivel foglalkozik, működési kérdésekkel – az összevonásról szóló törvény parlamenti elfogadása előtt áll - nem.  

Matolcsy György előadásában amellett érvelt, hogy a válság utáni világ abban különbözik a korábbiaktól, hogy többé senki nem engedheti meg magának, hogy eladósodjon. Úgy fogalmazott: azonnali fejvesztés éri a pénzpiacok büntető karja révén azt az államot, amely azt gondolná, hogy eladósodással vezeti ki magát a válságból. Hangsúlyozta: ezeknek az éveknek fontos felismerése az is, hogy a jegybankoknak együtt kell működniük a kormányokkal. "Kivétel nélkül minden kollégánk a globális jegybanki hálóban hitet tesz amellett, hogy a jegybankoknak segíteniük kell a kormányokat abban, hogy - az üzleti szférával közösen - emeljék a foglalkoztatást, a beruházásokat és a növekedést" - tette hozzá.    

A jegybankelnök szerint a bankrendszernek két irányban kell átalakulnia. Egyrészt olcsóbbá kell válnia, hiszen a jelenlegi költségszinten a gazdasági szereplők nem lehetnek versenyképesek. Másrészt pedig hiteleznie kell jó beruházási projekteket. A havi rendszerességgel megtartott, a jegybank és a magyar nagybankok vezetői közötti munkareggelikre utalva elmondta: "úgy látom, hogy a bankrendszer veszi a lapot", és ez az átalakulás a következő két évben végbemehet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!