9p

A csütörtök déli sajtótájékoztatón írták alá a Bankszövetség és a kormány közötti megállapodást. Ezután Matolcsy György a költségvetés átalakításáról csak vajmi keveset beszélt, annál többet a három hiánykiigazító döntésekről. Percről percre.

13.17 

Az egyes minisztériumok esetében fejezeteken belüli zárolásokat kérünk a minisztériumoktól - jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter.

A magánnyugdíjpénztárban maradókkal kapcsolatban lehet szó akár az állami rendszerbe való visszalépési lehetőség újbóli megnyitásáról is. Ennek eldöntése azonban hetekbe, hónapokba is telhet a nemzetgazdasági miniszter szerint.

13.13

Miután 2012-re döntöttünk az átirányításról, de az EU és IMF-fel való tárgyalások után lehet még a 2013. évi költségvetést is el kell simítani, így szükség lehet a magánnyugdíjpénztárnál maradók járulékának további átirányításra is - válaszolta Matolcsy egy újságírói kérdésre. 

A dohánytermékek esetében 20 milliárd forintra van szükség, ezért az uniós előírásnak megfelelő 2019-ig végrehajtandó jövedéki adóemelést kívánjuk kicsit előrehozni.

13.10

Miután két törvény vonatkozik a jegybankra és a PSZÁF-ra, azért kellett a tegnap benyújtott módosítás, hogy ha bármikor a jövőben valaki össze akarja vonni a két intézményt, meglegyen rá az alkotmányos lehetősége - mondta a nemzetgazdasági miniszter. "Ez nem ördögtől való, hiszen korábban, 2009-ben az IMF a hatékonyabb működés érdekében már tett javaslatot a két intézmény összevonására is" - tette hozzá Giró-Szász.

13:01

Már 3140 forintnál jár az OTP jegyzése, ami 5,7 százalékos emelkedést jelent.

13.00

Az Országvédelmi Alapban találtunk meg 200 milliárd forintot, a maradék 120 milliárd forintot pedig három intézkedéscsoport hozza - részletezte a nemzetgazdasági miniszter. "Végrehajtunk egy 52 milliárd forintos fejezeti tartalékolást, ami minden minisztériumot érint. További 48 milliárd forintot hoz jövőre, hogy a kormány tegnapi döntése szerint a kötelező magánnyugdíjpénztári rendszerben maradó pénztártagok a következő években a havi befizetésüket az állami nyugdíjkasszába teljesítik. Harmadik elemként pedig emeljük a dohánytermékek jövedéki adóját. 

12.59

"Két dolog fenyegeti a jövő évi költségvetési hiánycélt: egyrészt a külső környezet, másrészt a korábbi tervezési számok, vagyis a 1,5 százalékos gazdasági növekedés, és a 268 forintos euró árfolyam". Ez utóbbi helyett 299 forint/euró árfolyamon számoltuk át a költségvetést. A növekedést illetően a 1,5 százalék helyett egy fél százalékos pozitív növekedéssel számolunk jövőre".  Ennek a két változásnak a hatása 320 milliárd forint.

12.56

Ilyen körülmények között különösen fontos, hogy a kormány tartsa magát a megkezdett gazdasági intézkedésekhez. Jövő évre ezeknek köszönhetően képesek lehetünk tartani a 2,5 százalékos államháztartási hiányt. Ez azt jelenti, hogy ha 2,5 százalékos a költségvetési hiány, akkor az adósságcsökkentő szabály szerint csökken a magyar államadósság is. Tehát ez nagyon fontos tartópillére a magyar gazdaságpolitikának. Ezt általában fenyegeti az unió lassulása, a bankrendszer válsága és az uniós adósságválság. Ez ránk a német exportkapcsolatok miatt különösen fenyegető lehet, hiszen a Bundesbank legújabb előrejelzése szerint Németország számára 0,6 százalékos növekedéssel számolnak.

12.54

"Szeptembertől újabb nagy vihar rajzolódik ki az eurózóna égboltján. Magyarország azért nem tud ebből kimaradni, mert a 2002 utáni gazdaságpolitika elengedte az adósságállományt - ezt támasztja alá a nagyfokú növekedés is. Így a pénzügyek területén nagyfokú függősége van hazánknak" - mondta Matolcsy. 

12.51

A tegnapi kormányülésen döntés született a stabilitást megőrzését segyítő intézkedésekről is. Az európai gazdaság az elmúlt időszakban kiegyensúlyozatlanná vált, és megfordult az eddig jellemző tendencia, hiszen eddig úgy tűnt, hogy a hitelfelvétel őrízheti a stabilitást, mára azonban kiderült, hogy ez csak átmeneti megoldás lehet - részletezte Giró-Szász.

A pénzügyi eszközök mellett az adósságteremtő alrendszerekhez is hozzá kell nyúlni a kormányzati politika szinterén. A növekedést azonban termelésösztönzés révén nem lehet elérni a kormányszóvivő szerint. 

12.49

A jogszabályi előírásoknak megfelelően a kormány minden érintett féllel egyeztetéseket folytatott az új jegybanki törvénnyel kapcsolatban, így november 3-án az Európai Központi Bankkal is - mondta a kormányszóvivő. Az új törvény összhangban van a hazai és az uniós szabályokkal is. A szabályozás központi eleme a függetlenség megőrzése, ezért az új szabályozás ennek maradéktalanul megfelel.

12:45

A megállapodás hírére a korábbi 1,5 százalékos plusz 3 százalékosra bővült az OTP jegyzésében. A papírért jelenleg 3055 forintot adnak. Szintén erősödött a forint. A sajtótájékoztató előtt közel 304 forintos euróárfolyam 301,2 forintig "jött le".

Pár perc technikai szünet következik, mely után a nemzetgazdasági miniszter várhatóan a jövő évi költségvetésről, a növekedési tervről, valamint a jegybank és a PSZÁF összevonásáról is beszélni fog.

12.33

Az egész megállapodás egy kiszámítható világba vezet minket - húzta alá Matolcsy. Ugyanis a március 15. és április 15. közötti átlagárfolyamon fog történni az átváltás, így válik kiszámíthatóvá a rendszer.

12.25

A bankadón vezetjük át a tehermegosztást, amit a Bankszövetség és az állam kialkudott egymás között. Tehát az állam által vállalt résszel a következő öt évben csökkentjük a bankadót, és fontos megjegyezni, hogy 2013-tól a felére csökkentjük a bankadó mértékét - válaszolta Matolcsy György újságírói kérdésre. 

12.19

Elsőként is rendezzük a végtörlesztés pénzügyi terhét, vagyis megosztja a pénzügyi szektor és a kormány egymás között. Második része a megállapodásnak, hogy rendezzük a 90 napon túli tartozással rendelkezők ügyét, vagyis a negyedét elengedjük, így ott lesznek, ahol akkor voltak, mikor felvették a hitelt. Harmadik elem a 30-35 százalékos könnyítés, ami a fizetőképes adósoknál jöhet szóba. Negyedik elemként januártól elindulunk egy növekedési paktum felé, amit remélhetőleg még januárban tető alá tudunk hozni, ami a kis- és középvállalkozásoknak, az otthonteremtőknek bővíti a hitelkínálatát. "Meg kell akadályoznunk, hogy az európai bankrendszer miatt itthon problémák merüljenek fel a hitelezésben" - hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter. 

12.17

A megállapodás nem érinti az önkormányzatokat, sem a vállalkozásokat. Azt kell mondanom, hogy a könnyített havi teher a családok esetében azt jelenti, hogy teljes mértékben elérhető Magyarország számára a gazdasági növekedés - emelte ki Matolcsy. 300 milliárdos terhet jelent a kormány számára az öt évre szóló megállapodás, a bankszektornak pedig 600 milliárd forintos terhet.

12.15

A megállapodás egy devizahitel-kiváltási megállapodás, melynek középpontjában egy olyan egyezség áll, hogy a hitelintézetek és a kormány megosztják a devizahitelek terhét, melyből részt vállalnak természetesen a devizahitelesek is. Az árfolyamgátig az adós vállalja a terhet, azon felül pedig egyharmad-kétharmad arányban a kormány és a bankszektor vállalja át. Így 30-35 százalékkal csökken a megállapodásba belépő devizahitelesek havi törlesztési és kamatfizetési kötelezettsége.

12.11

"Egy nagyon nehéz, de végül nagyon sikeres egyeztetésre és tárgyalássorozatra teszünk most pontot. A magyar gazdaságtörténet egyik legnehezebben megoldható feladatát oldottuk most meg. Egy labirintusból - amelyből kijönni nem könnyű, a bankszövetséggel, a PSZÁF-fal együtt a kormány menekülési utat ajánl a devizahiteleseknek - kezdte Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter. 

12.09

A Bankszövetséggel folytatott tárgyalások zárófejezeteként megtörténik a kormány és a Bankszövetség közötti megállapodás aláírása - kezdte a némi késéssel kezdődő sajtótájékoztatót Giró-Szász andrás kormányszóvivő.

11.49

A sajtótájékoztató előtti percekben a forint csökkenő trendben volt az euróval szemben, bár a reggeli 302 forintra történő erősödés után némileg korrigált az árfolyam a délelőtti órákban. Így dél előtt picivel egy euróért 302,9 forintot kellett adni.

Háttér

Csütörtök délben Giró-Szász András és Matolcsy György tart sajtótájékoztatót, melynek egyik témája a kiigazításra szoruló költségvetési terv.

A költségvetés készítésekor még 1,5 százalékos gazdasági növekedéssel, és 268 forintos euróárfolyammal számoltak. Azóta viszont már a kormány is belátta, hogy ez irreális elképzelés. Orbán Viktor a napokban ugyanis már úgy nyilatkozott, hogy legfeljebb fél százalékos növekedés valósulhat meg, de a recesszió sem kizárható. Az euró árfolyam pedig csak elvétve süllyedhet majd 300 forint alá.

A költségvetés módosítására azonban a kormány szerint nem is a magyar gazdaság, hanem az eurózóna helyezete miatt van szükség. Indokolhatja akármelyik is, az biztos, hogy elemzők szerint legalább 100-200 milliárd forintos kiigazításra van szükség - minderről szerdán Sopronban tárgyalt a kormány.

A költségvetés átalakítása mellett a növekedési terv is terítékre került, mellyel kapcsolatban hétfőn jelentette be Orbán Viktor, hogy a növekedési akcióterv elkészítésére kéri fel Matolcsy György, nemzetgazdasági minisztert.

A ma déli sajtótájékoztatón a fentiek mellett az új jegybank törvényről is szó lesz, mellyel kapcsolatban az Európai Központi Bank fejtette ki ma az aggályait. Mint ismert ugyanis a javaslat szerint a jelenlegi kettő helyett három alelnöke lenne az MNB-nek, akiket a jövőben a köztársasági elnök helyett a miniszterelnök nevezne ki. A változáshoz tartozna, hogy a Monetáris Tanács a jelenlegi hétről kilenc tagúra bővülne. Várhatóan a tegnap benyújtott módosítóról is említést tesznek, miszerint a jegybank és a PSZÁF feladat- és hatásköreit összevonnák a jövőben, az irányításukért pedig egy új intézmény jönne létre. 

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!