Amikor Matolcsy nemzetgazdasági miniszteri szerepében ragadt
Gerhardt Ferenc MNB-alelnök jelölti szerepben bemutatkozó kinyilatkoztatásai szerint konzervatív, megfontolt politikát fog folytatni a jegybank vele. A piacnyugtató szavaknak azonban csak ideig-óráig volt hatása, miután egy másik jegybankár, Matolcsy György szavai újra megijesztették a befektetőket - emlékeznek a hét eseményeire a Raiffeisen elemzői heti összefoglalójukban.
Első interjújában jegybankelnöki címben Matolcsy erős utalásokat tett arra vonatkozólag, hogy további rendkívüli intézkedés várható a monetáris politika oldaláról. Konkrétan meg is említette a kéthetes jegybanki kötvény betétté alakításának tervét. Ennek lényegében fiskális céljai lehetnek, a lépéssel ugyanis ezzel a külföldi intézmények számára megszűnne a lehetőség ilyen eszközben tartani forint likviditásukat. Az elmúlt hónapokban hozzávetőleg 500 milliárdot tartottak a jegybanki kéthetes kötvényben, ami után a jegybank alapkamatot fizet. Emellett Matolcsy kiemelte, hogy most a jegybank tárgyalásos úton próbálja csökkenteni 3600 milliárdra a kéthetes állományt, de "célját mindenképp el fogja érni". Az így kiterelt mintegy 900 milliárd forint egy része a rövid lejáratú eszközökbe áramlana, egy része más eszközön kerülne vissza a jegybankba, egy része viszont egyszerűen elhagyná az országot. Ezzel magyarázható a piaci reakció: a hozamok csökkentek, míg a forint gyengült - vélik a szakemberek.
Matolcsy szerint az árstabilitás megteremtése lehetőséget ad a növekedés és foglalkoztatás élénkítésére jegybanki eszközökkel, amihez kommunikált konkrét célokat is: a növekedés legyen kétszerese a német gazdaságénak, a foglalkoztatottság 70 százalék fölé emelkedjen, a beruházási ráta pedig 20 százalék fölé. Ezekről (sajnos) azt lehet elmondani, hogy nagyon távoli célok, jelenleg a foglalkoztatottság 50 százalék körül található, a beruházási ráta 16 százaléknál - jegyzik az elemzők. "Még érdekesebb, hogy fiskális politikai eszközökkel könnyebben célozhatók is - a jegybankelnök úgy tűnik, még nem vetkőzte le nemzetgazdasági miniszter szerepét".
Kedden minden bizonnyal további 25 bázispontos csökkentést eszközöl a monetáris tanács, a fentiek ellenére sem tartjuk valószínűnek, hogy változtatnának ezen az ütemen - írják a szakemberek. A kommunikáció legutóbb óvatos volt, ám azóta enyhültek a piaci kondíciók, így ismét lazulhat.
Csendes hét volt Európában
Aránylag csendes hetet tudunk magunk mögött az európai színtéren. A Raiffeisen elemzői viszont két dologra kitérnek elemzésükben. Említésre ugyanis talán Jens Weidmann, Bundesbank elnök mondata méltó, aki szerint akár már a két hét múlva esedékes EKB-ülésen is szóba kerülhet a kamatcsökkentés. Persze nem Weidmann lett volna, ha nem toldotta volna meg néhány szokásosan keserű, ám tökéletesen hasztalan megjegyzéssel, miszerint úgyse segít az európai gazdaságon a kamatcsökkentés, és a válságon egy évtized lesz, mire túljutunk.
A másik fontos történés a ZEW értéke, mely 36,3 pontra csökkent a megelőző 48,5-ről. A visszaesés ténye nem különösebben meglepő, a várakozások is erről szóltak, a konszenzusos várakozás 41 pontos érték volt. A fontosabb kérdés az volt, mennyire esik vissza. "Nos, e tekintetben úgy értékeljük, a csökkenés nem ad igazán nagy aggodalomra egyelőre okot. A megkérdezettek hangulat-romlásában kétségtelenül szerepet játszhatott a ciprusi probléma és az olasz politikai bizonytalanság is mindamellett, hogy vélhetően a gazdasági környezet sem túl rózsás" - magyarázzák a szakemberek.
Izgalmasabbnak ígérkezik a jövő hét
Az előttünk lévő héten még több indikátor érkezik, mely kiegészítheti ezt a képet: a kiemelten fontos beszerzési menedzser indexek, valamint a német Ifo. Ezen felül fogyasztói bizalmi kutatások eredményei, és tagországi konjunktúra indikátorok is megjelennek.
Egy-két érdekes momentummal szolgálhat az EKB pénz-statisztikája, ebből főként a betéti számokra érdemes figyelni - emelik ki a Raiffeisen elemzői. Azonban nem tartják valószínűnek, de elképzelhető a ciprusi aggodalom miatt némi mozgolódás. Hasonlóképp csak meglepetés esetén érdekes szerintük az Európai Bizottság legfrissebb államháztartási statisztikáit 2012-re vonatkozólag. "Egy-két adósság-statisztika biztosan jó szalag-címet fog adni" - jegyzik meg.
A jövő héten viszont Amerikából is érkeznek majd érdekes adatok. Az első negyedéves GDP és tartós fogyasztási cikk megrendelések adatok mozgathatják a piacot a folytatódó eredményszezon mellett. Piacbefolyásoló hatással lehet a keddi Apple eredmény, de újra a csütörtök lesz a legforgalmasabb nap közzététel szempontjából. Egy-két technológiai cég mellett főként fogyasztási és ipari és energia cégek jelentenek majd kisebb bankok mellett.
mfor.hu