//www.portfolio.hu/gazdasag/matolcsy_mi_leszunk_a_stabilizatorok_az_orzok.3.214790.html
Úgy látom a fenti cikkből is, hogy nem egyértelmű, hogy ez mire utal, pedig szerintem teljesen az. A 90-es, 2000-es évek jegybanki gyakorlatának vége. A csak a kamatszinttel/inflációval foglalkozó jegybank nem létezik többé, és nem csak itthon, hanem világszerte. A jegybankok - a kormányzatok kinyújtott kezeként, azokkal kooperálva és azoktól egyre kevésbé függetlenül - aktívan részt vesznek a gazdaságpolitika kialakításában. Akit érdekel, ez hogy néz ki, az tanulmányozhatja az 50-es, 60-as évek amerikai jegybanki működését, de az MNB utalásai is elég egyértelműek: a jegybanknak világos céljai vannak azzal kapcsolatban, hogy mekkora GDP-növekedés, mekkora beruházási ráta, mekkora hitelbővülés a kívánatos, mekkora legyen a banki kamatmarzs, profitabilitás és kockázatvállalás.
Amennyiben ezek a változók nem felelnek meg az MNB céljainak, akkor lépni fognak. Ha nem hiteleznek a bankok, akkor kitalálják az NHP-t, de ha (szerintük) túl sok lesz a hitelezés, akkor meg valami mást ötlenek ki majd, hogy ezt visszafogják. A banki kamatmarzsokat az MNB alacsonyan fogja tartani, egyrészt az állami bankok (takarékok, mkb, budapest) másrészt ha kell szabályozások segítségével. Úgy vélem, hogy nagyon naivnak kell lennie annak a bankvezetőnek, aki azt gondolja, hogy visszatérhetünk a 2000-es évek elejének gyengén szabályozott piacához, és annak a korszaknak a nyereségességéhez. Az MNB mindenbe bele fog szólni: ha kell maximum és minimum kamatokat szab meg á lá Regulation Q.
Sőt, a jegybank aktívan beavatkozhat a devizapiacon bármely irányba, az állampapírpiacon felléphet szereplőként, ha nem tetszenek neki a makrofolyamatok. Meg is fogja tenni, ha úgy érzi, szükséges.
Mi lesz ennek az eredménye? A bankok számára az, hogy profitabilitásuk alacsony lesz, 7-10% közötti ROE-nél magasabb elérése nehéz lesz, illetve az, hogy sokkal jobban meg lesz kötve a kezük. A lakosság és vállalatok számára az, hogy a jegybank fogja helyettük eldönteni, hogy mekkora hitelállománybővülés a kívánatos, és így időnként meglepően könnyű, máskor meglepően nehéz hitelfelvételi lehetőségekkel találkozhatnak az üzleti ciklus változása során. A galaxis őrzői a monetáris változók minden rezdülését figyelni fogják, és ha bármi nem tetszik nekik, beavatkoznak.
Szabályozással, nyomásgyakorlással, rendeletekkel, törvényekkel, sőt ha kell, alkotmánymódosítással is.