3p

Ugyan tavaly november óta 76 bázisponttal csökkent a 10 éves és a 3 hónapos állampapírok aukciós átlaghozamának különbsége, korábban ennél kisebb differenciák is voltak.

2015 februárja óta múlt hét csütörtökön sikerült először 3 százalék alatt értékesítenie 10 éves futamidejű magyar forintos állampapírokat az Államadósság Kezelő Központnak (ÁKK). Ugyan a március 31-i aukción kialakult 2,95 százalékos átlaghozam a tavaly február 5-i 2,88 százalék miatt nem történelmi csúcs, de ahogy a lenti ábra is mutatja, a 10 éves papírok hozama az elmúlt időszakban ismét szépen zsugorodik. Ez pedig legalább két okból jó hír a magyar gazdaságnak. Egyrészt az állam olcsóbban tudja finanszírozni magát az alacsonyabb kamatkiadások mentén, másrészt a reálgazdasági beruházások megtérülésénél használt diszkontráták alacsonyabbak lesznek, így olyan beruházásokat is elindíthatnak a vállalkozások, amelyeket magasabb hozamkörnyezetben esetleg nem érné meg megvalósítani.

Tavaly a 10 éves hozamok a februári mélypont után intenzíven emelkedésbe kezdtek és június végére már 3,86 százaléknál jártunk. Az emelkedésért az amerikai várható kamatemelés, a dollár erősödése, a kínai tőkepiacok megingása, illetve a fejlődő piacok növekedésének lassulása volt a „felelős”. Utána a hozamok 3,3 és 3,5 százalék között szórtak, majd idén márciusban jelentősebb esést láthattunk.

Hasonló lefutást láthatunk a nagy világpiacokon, akár az amerikai, akár a német 10 kötvények hozamát nézzük. A különbség annyi, hogy ott már év elején megindult a hozamok csökkenése.

A magyar hozamok csökkenését így részben a nemzetközi kötvénypiacok változása, részben  jegybanki törekvés ösztönzi.  Nagy Márton, az MNB alelnöke még tavaly november elején fejtette ki, hogy minél laposabb hozamgörbét szeretnének. Nos azóta a görbe valóban laposabb lett, hiszen október utolsó hetében a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek 0,74, míg a 10 éves államkötvények 3,32 százalékon keltek el. Múlt héten viszont előbbiek akciós átlaghozama 1,13, utóbbiaké a már említett 2,95 százalék lett. A kettő különbsége, vagyis a hozamgörbe két vége közötti differencia így 258 bázispontról 182 bázispontra süllyedt. Üröm az örömben, hogy a 76 bázispontos mérséklődésből 39 a rövid papírok kamatemelkedésének köszönhető. Talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy a Monetáris Tanács márciusban újra elkezdte a kamatokat vágni.

A hozamgörbe meredeksége, tehát a 3 hónapos és a 10 éves papírok hozamkülönbsége az időben visszatekintve továbbra is magasnak tűnik, ahogy az az ábrán is látszik.

Azt azonban jó tisztázni, hogy a normál hozamgörbe pozitív meredekségű, vagyis a hosszabb futamidejű papírok hozama magasabb a rövidebbekénél. Amikor fordított a helyzet, vagyis inverz hozamgörbét látunk, akkor az vagy komoly rövidtávú pénzügyi egyensúlytalanságot tükröz, vagy recessziót, vagy a magas inflációs környezet érdemi csökkentését vetíti előre. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!