A hétfőn nyilvánosságra hozott kormányzati dokumentumban emlékeztetnek arra, hogy a Széll Kálmán Terv az önkormányzati alrendszerre összesen 100 milliárd forint megtakarítást írt elő 2013-ig a 2011. évhez képest. A tervezett megtakarításból eddig 15 milliárd forintot építettek be az idei költségvetésbe.
A fennmaradó 85 milliárd forint megtakarítását a kormányzat több intézkedéssel akarja elérni. Ezek között szerepel például, hogy az egy járáson belüli, 2.000 fős vagy ez alatti lakosságszámú települések 2013-tól közös önkormányzati hivatalt kötelesek létrehozni. A becslések szerint ennek az intézkedésnek a költségvetési hatása mintegy 15 milliárd forintra tehető a bér- és dologi jellegű kiadásokban.
A terv szerint 20 milliárd forinttal kevesebb pénzt fordítanak majd a fővárosi, illetve a megyei önkormányzatoktól az államhoz kerülő egészségügyi intézményekre. A megtakarítást a központi feladatszervezés hatékonyságának növelésével kívánják elérni, ami, mint írták, a következő években is javítja az államháztartás egyenlegét.
Az intézkedések között szerepel még az önkormányzatok hitelfelvételének korlátozása, illetve engedélyeztetése. Ez lényegében azt jelenti, hogy a települések csak akkor vehetnek fel újabb hiteleket, ha ahhoz a kormányzat is hozzájárul. Ettől az intézkedéstől a kormányzat 20-23 milliárd forint költségvetési megtakarítást vár.
A dokumentum szerint a fennmaradó további 27 milliárd forintot a fejlesztési célú támogatások további felülvizsgálata, a szociális ellátások célzottabbá tétele, valamint egyes, a közoktatáshoz kapcsolódó szolgáltatások esetében az igénybevevő nagyobb tehervállalásának az előírása biztosíthatja.
MTI