55 milliárddal a terv felett adtunk el
Összesen 55 milliárd forinttal teljesítette túl februári célját az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) azzal, hogy 570 milliárd forint értékben adott el különböző futamidejű állampapírokat. A januári 29 milliárd forintos terven felüli eladással így idén összesen már 84 milliárd forintnyi plusz forrást sikerült bevonni a terv felett.
A legnagyobb mennyiségű kötvényt a három hónapos diszkont kincstárjegyekből adta el a szervezet, ebből volt a legtöbb aukció is, szám szerint négy. Ezeken összesen 195 milliárd forint volt az előzetesen meghirdetett mennyiség, végül ennél 30 milliárddal több kötvény talált gazdára. Jól mentek februárban a hathetes likviditási kincstárjegyek is, melyekből három aukción összesen 20 milliárddal többet, 160 milliárdot sikerült eladni, mint amennyit az ÁKK előzetesen betervezett. A rövidebb futamidők közé sorolható a 12 hónapos diszkont kincstárjegy, melyből a két februári aukción a tervezett 95 helyett 100 milliárd forintnyit sikerült eladni.
Az éven túli futamidők közül a hároméves magyar kötvényeknél volt tapasztalható egy kis megingás, hiszen 40 helyett csak 37 milliárd forint értékben vettek ezekből. A kudarc a február 23-án tartott aukción volt, amikor 20 milliárd forintnyi kötvényre mindössze 20,6 milliárd forintnyi ajánlatot nyújtottak be, így az ÁKK csak 17 milliárdot fogadott el. Ötéves kötvények esetében a 27 milliárdos kitűzött mennyiséget minimálisan sikerült túlteljesíteni, míg a tízéves magyar állampapírokból 8 helyett 10 milliárd forint ment el az egyetlen februári aukción. Az elmúlt egy hónapban 15 éves kötvényeket is értékesített az ÁKK, melyekből az eredetileg tervezett 10 milliárd forintnyi kelt el.
A februári többletkibocsátás egyedüli szépséghibája, hogy a rövid futamidejű papírokból sikerült a terv felett értékesíteni, márpedig a hosszú távú finanszírozás szempontjából a három, öt és tíz éves papírok többletértékesítése kívánatosabb lenne.
Jelentősen csökkentek a másodpiaci hozamok
A hozamok tekintetében felemás volt a kép februárban, hiszen a másodpiacon minden futamidő esetében jelentős csökkenést regisztrálhattunk, ugyanakkor a 23-án tartott kötvényaukció csak mérsékelt sikert hozott, ezért az aukciós hozamok a három- és ötéves papírok esetében emelkedtek. Összességében az mondható el, hogy az elmúlt két hónap hozamcsökkenése mellett még mindig drága Magyarország finanszírozása, hiszen egyelőre a legrövidebb kincstárjegyek jegyzése sem ment 7 százalék alá, pedig a szakemberek szerint a legtöbb futamidő esetében az lenne az üdvözítő.
A 3 hónapos diszkont kincstárjegyek a keddi utolsó aukción 10 bázisponttal alacsonyabban - 7,22 százalékon - keltek el, mint az első februári jegyzésen, míg a másodpiaci hozam 28 bázisponttal csökkent január utolsó napjához képest. A 12 hónaposok esetében a február 16-án kialakult 7,69 százalékos átlaghozam 16 bázisponttal volt alacsonyabb, mint két héttel korábban, míg a másodpiacon 29 bázispontos volt a csökkenés.
A hosszabb futamidők közül a hároméves papírok hozama a 23-ai sikertelen aukció miatt 18 bázisponttal emelkedett, a másodpiacon azonban 43 bázispontos csökkenés volt január végéhez képest. Az ötéves kötvényekre szintén visszafogott volt az érdeklődés 23-án, ezért 32 bázisponttal emelkedett a hozam, de a másodpiacon 19 bázispontos csökkenést regisztrált az ÁKK. A 10 és a 15 éves állampapírok hozama egyaránt 16 bázisponttal mérséklődött a másodpiacon.
Beke Károly
mfor.hu