3p

Zsiday Viktor szerint még nagyon hosszú ideig tarthat, mire rendeződik a görögök sorsa, kilépni az EU-ból és az eurózónából viszont nem lenne jó ötlet.

A görög csőd lehetősége hetek óta folyamatosan aggasztja Európát, és ez akár még hónapokig így maradhat. A megszorítások politikája társadalmilag fenntarthatatlan helyzetet, és az 1929-33-as válsághoz hasonló mélységű depressziót/munkanélküliséget/szegényedést okozott az országban. A görög kormány valódi célja nem az, hogy csökkentse a kamatköltségeket (bár erről beszélnek), mert az már így is extrém alacsony. A valódi cél a fiskális mozgástér növelése, azaz a kormányzati költekezés, a bérek megemelése, amely fel is fogja pörgetni a gazdaságot, és a már tavaly beindult növekedésnek adhat egy nagy lökést.

Ugyanakkor a GDP-növekedéshez kötött hitelkamatok elmélete - amely a görög pénzügyminiszter nünükéje, és elsők között az alapblog-on lehetett róla olvasni ( //alapblog.hu/28249/ ) teljesen kontraproduktív. Az ötlet önmagában nagyon jó, de csak akkor ha a válság közepén, a mélyülő recesszióban történik így az adósság-átstrukturálás. Most, hogy már elindult a görögö növekedés, az országnak pont nem az az érdeke, hogy (a várhatóan növekedő) GDP-hez kössék a kamatot, hanem az hogy nominálisan (lehetőleg alacsony szinten) legyen rögzítve. 3 éve nagyszerű ötlet lett volna, gondolom akkor találta ki Varoufakis, de ma már nagyon rossz javaslat.

A görögök tehát valójában nagyobb döntési szabadságot akarnak, és azt, hogy ne kelljen olyan magas (elsődleges) költségvetési többletet tartaniuk, mint amit Európa kér (4,5% vs 1,5%-ról szól a vita igazándiból)Viszont nem akarnak kilépni az EU-ból, eurózónából, mert az az éppen csak kibontakozó növekedést ismét romba döntené. A görögök elemi érdeke, hogy megegyezzenek, a világ legnagyobb ostobasága volna ha nem ezt tennék, mivel akkor ismét káoszba hull a gazdaság, recesszió, infláció, forradalom jön. Ugyanakkor legfőbb követelésüknek érvényt kell szerezniük. Úgy látom, hogy a fiskális lazításra a periféria országok is hajlanak, ezért van közös pont, és lesz megegyezés, de a politikai széttagoltság miatt ez akár hónapokba is beletelhet. Addig a görögök mindenféle elmés eszközökkel fogják kihúzni valahogy (pl. a görög jegybank az ELA keretében likviditást nyújt a görög kereskedelmi bankoknak, akik megveszik az állam által kibocsátott diszkontkincstárjegyeket, meg egyéb Münchausen-báró típusú okosságok). A tárgyalások nehezek, hosszú ideig tarthatnak, és könnyen lehet ez az a "wall-of-worry", amin az európai piacok tudnak emelkedni. Ha nem is 20 évig, mint Odüsszeusz, de jó sokáig bolyonghatnak Brüsszel útvesztőiben...

***

MINDEKÖZBEN A VILÁGBAN:

2%-ig emelkedett az amerikai 10-éves kamatszint, sokéves csúcson az európai tőzsdék, többéves csúcs közelében konszolidálgat a kínai tőzsde, az EU-periféria kötvényei nagyon jól tartják magukat (még életükben nem tudtak ilyen alacsony hozamon kötvényt kibocsátani, azaz olcsón finanszírozni az államot: pl: //www.bloomberg.com/quote/GBTPGR10:IND/chart ), a forint, zloty erős, stb. A nagy kép változatlan: fellendülés US, EU-ban, nyersanyagtermelő országok mennek a kukába (különösen oroszok, Venezuela, részben Brazília, meg mindenféle Sztánok), és az alacsony kamatok miatt a részvény/ingatlanpiacok jelentősen meg vannak támasztva. Az év folyamán azért lehet egy pánik, ha mondjuk az orosz bankrendszer behasal...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!