3p

A decemberi ipari adat arra utal a Raiffeisen Bank elemzői szerint, hogy a tavalyi negyedik negyedévben még mélyebbre süllyedhettünk a recesszióban.

Csúnya adat érkezhet jövő héten

Jövő héten inflációs számokat kapunk. Ezek nagyon érdekesek lesznek, hiszen kiesik a tavalyi áfaemelés, ugyanakkor még ebben az adatban nem lesz benne az erőltetett árcsökkentések hatása. A tranzakciós adó, illetve más adóhatások persze ettől még játszhatnak szerepet, de azok hatása jóval kisebb. Nagy a bizonytalanság mindemellett, mint minden évkezdetkor – írják heti elemzésükben a Raiffeisen Bank elemzői. A szakemberek várakozásai szerint valahol 4 százalék körül fog megállapodni az inflációs mutató, hogy aztán februártól belépjen a háztartási energia árak 10 százalékos csökkentése, ami tovább húzza lefelé.

A decemberi ipari statisztikából kiderült, hogy a negyedik negyedévben az ipar teljesítménye 4 százalékkal csökkent. Ez 2008 vége óta a legrosszabb negyedév, és erőteljes utalás arra, hogy a magyar gazdaság még mélyebbre süllyedt a recesszióban. Jövő csütörtökön érkezik a GDP-ről gyorsbecslés a KSH által, az elemzők becslése szerint 0,4 százalékos negyedéves visszaesést fognak regisztrálni.

A héten esélyesebbé vált Matolcsy György az MNB élére. Kedden ugyanis bekerült a köztudatba egy sajtóértesülésen keresztül, hogy biztosan őt választja a miniszterelnök, ám az azonnali negatív piaci reakció egyhamar elült – idézik az elemzők a heti történést. Ez (akár direkt volt, akár nem) remek tesztelése volt a befektetőknek, akiknek egy része szemmel láthatóan fel van készülve erre. (mfor.szerk: a hírt egyébként másnap cáfolták is kormányzati részről). „Mindazonáltal változatlanul úgy gondoljuk, e témában még lesz aggodalom a piacokon, ami a forint árfolyamát ingoványosan tartja” – jegyzik meg a Raiffeisen szakemberei.

Az Unióban is a negyedik negyedév volt a mélypont

Az elmúlt hét legfontosabb európai makrogazdasági eseménye az EKB kamatdöntő ülése volt. A monetáris politikán nem változtattak: a 0,75 százalékos alapkamat, a 0 százalékos betéti kamat, valamint a 1,5 százalékos rendkívüli hitelkamat is megmaradt. Nem is igazán volt várható a változás, a konjunktúra stabilizálódik, a bankrendszeri feszültség is egyre inkább enyhül. Ami meglepetést okozott mégis, az Draghi kommentárja volt. Az elnök szerint az euró várakozáson felüli felértékelődése deflációs veszéllyel fenyegethet, az LTRO-hitelek nagymértékű visszafizetése pedig szigorítja a monetáris politikát. Hiába puhította később mondanivalóját, ezek szóbeli intervencióként értékelhetők, úgy tűnik, elérte a piac azt a szintet, ami már zavarja a gazdaságpolitikusokat. Ennek megfelelően is reagált az euró, megtörte emelkedő trendjét – olvasható a bank heti elemzésében.

A jövő hét második felében GDP-adatokat tesz közzé az Eurostat, és kevés optimizmussal tudnak a Raiffeisen elemzői ezekre tekintetni. Egyrészről ugye a nagy országok részéről már ismert a Bundesbank és a Banco de Espana becslése a negyedik negyedévre: mindkettő masszív negyedéves (0,5-0,6 százalék) visszaesésről szól. Másrészről a megjelent konjunktúra statisztikák is arra utalnak, hogy ennek a ciklusnak a negyedik negyedév volt a mélypontja. A térség egészére nézve hozzávetőleg 0,5 százalékos zsugorodásra számítanak az elemzők negyedéves alapon.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!