A nemzetközi intézmény munkatársai szokásos éves konzultáción jártak az Egyesült Arab Emírségekben. Mint megállapították, a gyorsabb gazdasági növekedés és a "konzervatívabb költés" miatt javultak az adósságfinanszírozás feltételei.
Dubaj adóssága a hazai össztermék (GDP) 60 százaléka volt tavaly. Az IMF alapeseti forgatókönyve szerint 2019-re 42 százalék alá csökken. Az adósság 2009-ben tetőzött a GDP 66 százalékán, miután egy ingatlanpiaci összeomlás miatt Dubaj a csőd szélére került.
A dubaji gazdaság a következő hat évben évente átlagosan 5,6 százalékkal fog nőni az IMF számításai szerint. A növekedés egyik motorját azok az óriási építkezések jelentik, amelyekkel a városállam a 2020-as világkiállítás megrendezésére készül.
A dubaji költségvetés idén várhatóan többlettel zárja az évet, 2006 óta először. A szufficit a GDP 0,5 százaléka lehet.
Dubaj 2009-ben sokkolta a piacokat azzal a bejelentéssel, hogy adósságátütemezést kér legnagyobb állami vállalatának, a holdingként működő Dubai Worldnek. A városállamot 20 milliárd dolláros rendkívüli hitel segítette ki a bajból.
Dubaj az Egyesült Arab Emírségek többi sejkségéhez képest kevésbé gazdag kőolajban, ezért az idegenforgalomra és hitelből fedezett, óriási értékű luxusingatlan-beruházásokra alapozta gazdaságának fejlesztését. A pénzügyi válság miatt azonban a luxusingatlan-szektor forgalma elapadt, az építkezések leálltak, és gyakorlatilag egyik napról a másikra bevételek nélkül maradtak a fejlesztők, köztük a Dubai World.
MTI