5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jövő pénteken tovább szigorodik a hitelfelvétel, a jövőben ugyanis az ügyfél jövedelmét is kötelesek lesznek figyelembe venni a bankok a hitelbírálatnál. Abban viszont szabad kezet kaptak a pénzintézetek, hogy mit fogadnak el jövedelemnek, így élesedhet a verseny a megmaradt hitelfelvevők kegyeiért. Mfor.hu-háttér.

Várhatóan nem fog hirtelen, robbanásszerű változásokat hozni a hitelpiacon a június 11-én életbe lépő módosítás, mivel a bankok az utóbbi hónapokban már igyekeztek az új feltételekhez igazítani gyakorlatukat - vélekedik az mfor.hu által megkérdezett szakember. Ugyanakkor a pénzintézetek között már eddig is meglévő verseny élesedhet a következő időszakban.

A jövedelmet is vizsgálni kell

Tavalyi utolsó ülésén döntött a kormány a hitelezés szigorításáról. A módosítások egy része március elején már életbe lépett: akkor azt szabályozták, hogy forinthitel esetében legalább 25, euróhitel esetében legalább 40, egyéb devizanem esetében pedig minimum 55 százalékos önerő mellett nyújthatnak csak hitelt a bankok.

A további szigorítás jövő pénteken lép életbe. "A hitelnyújtó nem nyújthat hitelt kizárólag a hitelkockázati fedezet figyelembe vételével, a természetes személy hitelképességét, illetve hitelezhetőségét minden egyes hitelbírálatkor meg kell vizsgálnia" - fogalmaz a kormányrendelet.

A vizsgálat során minden banknak meg kell állapítania egy hitelezhetőségi limitet az igazolt jövedelmek alapján. Forinthitelek esetében a havi törlesztőrészlet nem lehet magasabb ennél a limitnél, euró alapú hiteleknél a limit 80 százaléka lehet a részlet, egyéb hitel esetében pedig ez az arány 60 százalék.

Abban viszont szabad kezet kapnak a bankok, hogy mi alapján számítják ki a hitelezhetőségi limitet, milyen jövedelmet vesznek figyelembe, ezeket a belső szabályzatukban kell rögzíteni.

Élesedhet a verseny

"December óta ismert volt a rendelet, a bankok az utóbbi hónapokban igyekeztek ehhez igazítani hitelezési gyakorlatukat, nem várnak vele június 11-ig. Éppen ezért szerintem nem várható hirtelen jelentős változás a piacon" - mondta az mfor.hu kérdésére Bánfalvi László, az Otthon Centrum hitelközvetítési üzletágát is működtető HC Központ Kft. (OCHC) ügyvezető igazgatója.

A szakember szerint az utóbbi hónapokban már látszik a verseny a bankok között, elsősorban azokban a feltételekben versenyeznek, melyek nincsenek leírva a rendeletben. "Fontos lesz például, hogy ki milyen jövedelmet fogad majd el, milyen extra jövedelmet vesz figyelembe, Teljesen a pénzintézetekre van bízva a hitelezhetőségi limit megállapítása" - vázolta fel az OCHC ügyvezető igazgatója.

Bánfalvi László szerint a márciusi módosítások után is fennmaradt a verseny a bankok között, mivel hiába határozták meg a minimális önrész mértékét, az értékbecslésben vannak különbségek a bankok között.

A módosítás a bankok mellett a lízingcégeket is érinti, azonban a Lízingszövetség főtitkára sem számít forradalmi változásra a piacon. Lévai Gábor az mfor.hu kérdésére elmondta: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) már tavaly január óta elvárja, hogy vizsgálják az ügyfelek jövedelmi helyzetét, ellenkező esetben a lízinget kockázatosnak minősítik.

„A szigorítás hatására számítunk némi piacszűkülésre. Lehet, hogy olyan ügyfelek is ki fognak szorulni a piacról, akiknek van pénzük, csak nem tudják igazolni a jövedelmüket” – mondta Lévai.

A Lízingszövetség főtitkára szerint a szektorban az a fő probléma, hogy a bankokkal ellentétben nem gyűjtenek például betétet, így kevés információval rendelkeznek az ügyfelekről. „Mi csak egy terméket adunk el nekik, csak az ügyfél saját bevallása alapján tudjuk azt, hogy például van-e egyéb hitele. Emellett azt sem tudjuk ellenőrizni, van-e bejelentett munkahelye, fizet-e tb-járulékot vagy beadta-e az adóbevallását” – vázolta fel Lévai Gábor.

Korai még hitelbummról beszélni

Az elmúlt hónapokban sorra arról lehet hallani, hogy az új hiteleken belül nő a forintalapú kölcsönök aránya a devizahitelek kárára. Bánfalvi László szerint ha sikerül alacsonyan tartani az alapkamatot, akkor ez a tendencia folytatódhat a következő időszakban is.

"Egyelőre az látszik, hogy talán megállt a csökkenés a hitelpiacon, de még túlzás azt állítani, hogy itt a hitelbumm. Reméljük, hogy ezek a szigorítások sem vetik már vissza a jelenleginél jobban a piacot" - mondta kérdésünkre Bánfalvi László.

"Még mindig van különbség a forint- és a devizahitelek között, azonban még továbbra sem merem kijelenteni azt, hogy a forinthitel egyértelműen vonzóbb. Ugyanakkor az utóbbi időszakban a forint és a deviza között a különbség folyamatosan csökkent" - mondta az OCHC ügyvezető igazgatója.  

A lízingpiacon sem túl rózsás a helyzet: az első negyedévben 50 százalékkal esett vissza a kihelyezett összeg tavalyhoz képest. „Talán már elértük a gödör alját, és az újabb szigorítás nem hoz további csökkenést, de a növekedést gátolhatja” – mondta Lévai Gábor.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!