Simor András elnökségének utolsó kamatdöntésekor az augusztusban megkezdett kamatcsökkentő ciklus tovább folytatódott, így újabb 25 bázisponttal 5,25 százalékra csökkent az alapkamat.
A piac egyébként pont erre a lépésre számított, már csak azért is, mert a januári infláció jelentősen csökkent, ugyanakkor a gazdasági teljesítményről szóló statisztikák finoman szólva is elkeserítőek lettek. Ezért a Monetáris Tanács továbbra is az enyhítés mellett tette le a voksát.
Ezzel lényegében történelmi mélypontra ért az alapkamat, hiszen legutóbb 2010-ben volt ennyire mélyen az irányadó ráta. Ha következő hónapban tovább folytatódik a lazítás, amire minden esély megvan, akkor soha nem látott alacsony szintre ér a ráta.
Simor András utolsó kamatdöntést követő sajtótájékoztatójáról az mfor.hu is beszámol.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a kamatpálya várható alakulására erőteljes kockázatot jelenthet a nemzetközi hangulat esetleges romlása, az MNB vezetésének változása, valamint a középtávon a nagy jegybankok laza monetáris politikájának esetleges szűkítése. "Amennyiben az MNB élére a piac által is elfogadható személy kerül, ill. a személytől függetlenül nem kerül sor váratlan eszközök bevetésére, valamint a jövő évi inflációs célt nem fenyegetik előre nem látható kockázatok, a kamatcsökkentés fokozott óvatosság mellett folytatható a második félévben is, így az év végére 4,50 százalékra csökkenhet az alapkamat" - véli a szakember.
mfor.hu