A jövőben egyetlen hitel thm-je sem lépheti át az aktuális banki alapkamat tízszeresét (azaz jelenleg a hetven százalékot), legalábbis ha a Parlamenten átmegy a kormány által szerdán elfogadott törvényjavaslat, jelentette be Szollár Domokos kormányszóvivő.
Túl magasra tették a plafont?
A módosítás célja, hogy csökkentsék az adósságspirálba kerülő, a túl magas thm-ek miatt törleszteni képtelen hitelesek számát, illetve hogy visszaszorítsák a visszaéléseket az úgynevezett gyorshitelek esetében.
Azon újságírói kérdésre, miszerint miért nem korlátozták még jobban a kiszabható thm mértékét, Szollár Domokos elmondta: ha túl alacsonyra tették volna a plafont, akkor feltételezhetően megnőtt volna azok száma, akik illegális úton felvett kölcsönnel próbálnák megoldani anyagi gondjaikat. Hozzátette: tudomása szerint jelenleg 240 százalékos thm-mel is kínálnak kölcsönöket. (A korlátozás egyébként a már felvett kölcsönökre nem vonatkozna.)
A törvényjavaslat kitér arra is, hogy a jövőben szimmetriának kell majd érvényesülnie a hitelszerződések egyoldalú módosításánál: azaz ha a külső körülmények – amelyek rosszabbodása miatt a bankok az ügyfél számára kedvezőtlen irányba módosították a szerződést - ismét javulnak, akkor azzal párhuzamosan a szerződéseknek is vissza kell állniuk a korábbi állapotra.
Izmosodik a PSZÁF
A kormány döntött a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelet (PSZÁF) jogosítványainak kibővítéséről is. Az erről szóló törvényjavaslat értelmében a PSZÁF korlátozott rendeletalkotási jogkört kapna, és lehetősége lenne megtiltani a hitelintézetek jogsértő magatartását - közölte Farkas Ádám, a PSZÁF elnöke.
A tervek szerint a bankokra kiszabható bírságok mértéke is emelkedik: a jövőben akár kétmilliárd forintos büntetést is adhatna a PSZÁF.
Farkas Ádám szerint a szervezet autonóm, az Országgyűlés felügyelete alá tartozó közigazgatási szervvé válhat január elsején, amelynek elnökét hat évre - a miniszterelnök javaslatára - a köztársasági elnök nevezi ki.
Menedzsment Fórum