Hat helyszínen összehangolt merényleteket követtek el Párizsban péntek este, a lövöldözésekben és robbanásokban a reggeli hírek szerint 150-nél is több ember meghalt, sokan megsebesültek, egy koncertteremben rövid ideig száz embert túszul ejtettek a merénylők.
Michel Cadot, a párizsi rendőrség vezetője szombaton elmondta: annak ellenére, hogy úgy gondolják, a terroristák mind halottak, a hatóságok keresik a merénylethullám esetleges további közreműködőit. Később az ügyészség azt közölte, hogy nyolc terrorista halt meg a pénteki párizsi terrortámadások után, közülük heten felrobbantották magukat. Agnes Thibault-Lecuivre, a hatóság szóvivője az AP amerikai hírügynökségnek elmondta, hogy a nyolcadik terroristát a biztonsági erők lőtték le, amikor megrohanták a Bataclan koncerttermet. Hozzátette: elképzelhető, hogy további terroristák vannak szökésben.
Az ügyen a belbiztonsági, a terrorellenes és a bűnügyi hatóságok is vizsgálatot indítottak - jelentette be a francia főváros főügyésze, Francois Molins szombat hajnalban. Leszögezte, hogy csak a vizsgálatok végén derül ki pontosan, mi is történt a támadások helyszínén. Megerősítette, hogy a merénylők hat helyen csaptak le: a nemzeti stadionban, ahol éppen a francia-német válogatott labdarúgó-mérkőzés zajlott, a Bataclan rendezvényteremben, ahol rockkoncertet tartottak, továbbá a Voltaire körúton, a Charonne körúton, az Alibert utcában és a Fontaine au Roi utcában éttermek vagy bárok szomszédságában.
A legbrutálisabb támadást a Bataclanban hajtották végre a támadók, ahol túszejtés és túszszabadító akció is volt. A koncertteremben a korábbi beszámolók szerint a halálos áldozatok száma meghaladja a százat. Molins közlése szerint a Charonne körúton 18, az Alibert utcában 14, a Fontaine au Roi utcában 5, a Voltaire körúton egy halálos áldozatról tudnak. A megölt vagy önmagát felrobbantó terroristák számáról még szombat hajnalban is ellentmondásos jelentések érkeztek.
Francois Hollande francia elnök egész Franciaország területére rendkívüli állapotot hirdetett, és bejelentette a határok lezárását. Az elnök "könyörtelen háborút" hirdetett a terroristák ellen. Közölte, hogy a francia főváros körül mozgósítják a katonaságot a további merényletek megelőzésére. A francia külügyminisztérium ezt azzal egészítette ki, hogy a repülőterek nyitva maradnak, és a vonatok is közlekedni fognak. A párizsi polgármesteri hivatal a Twitteren keresztül felszólította a város lakosságát, hogy maradjon otthon, ne menjen az utcákra, és figyelje a hatóságok utasításait.
Számos ország vezetője fejezte ki részvétét a terrorakció áldozatainak és a francia népnek. Vezető államok, így az USA, és Nagy-Britannia is segítséget ajánlott fel a terroristák kézre kerítésében és az öldöklés elleni harcban.
Megerősített biztonsági intézkedéseket vezettek be - helyi idő szerint péntek este - több amerikai nagyvárosban a Párizsban elkövetett terrortámadások után. Az intézkedések elsősorban New Yorkra, Bostonra, Miamira, Chicagóra, Los Angelesre terjednek ki. Bill de Blasio, New York polgármestere pótlólagos erőket irányított Franciaország állandó ENSZ-képviseletéhez, főkonzulátusához és számos más francia érdekeltség irodájához. Fokozott készültségbe helyezték a New York-i terrorelhárítás rendőrségi irányítóközpontját, valamint más, hasonló feladatú különleges egységeket. New York belvárosában, Manhattanben megerősítették a rendőrjárőröket, a híres Times Square-en is nagy a rendőri jelenlét.
MTI