Hírügynökségi beszámolók szerint sikerült végre pontot tenni a tárgyalások végére, és megnyugtató megoldást találni Görögország finanszírozására. A dél-európai állam részére 20-25 milliárd euró összegű hitelkeret áll majd rendelkezésre. A kamatozása (a 3 hónapos euribor + 275 bázispont) ugyan más eurózónabeli államokkal összehasonlítva viszonylag magas, ám a piacon elérhető forrásokhoz képest igen kedvező. A hitel nyújtásában mind a valutaalap, mind az Unió részt vesz.
A görögök ügye így nyugvópontra juthat, és remélhetőleg a nemzetközi piacok is megnyugvással veszik a hírt. Az első jelentések mindenesetre a tőzsdék emelkedését, és a kockázatosabb devizák (például a forint) erősödését hozták.
Ugyan márciusban egyszer már úgy tűnt, hogy sikerül megállapodni az EU-nak a görögökkel, akkor végül nem jártak sikerrel. Az uniós vezetők azt várták a március végi csúcson kötött megállapodástól, hogy hatására megnyugodnak a pénzügyi piacok és elbátortalanodnak a Görögország fizetésképtelenségére játszó spekulánsok.
A piacok azonban egyre idegesebben szemlélik a hazai összterméket (GDP) meghaladó, bő 300 milliárd eurós államadóssággal és GDP-arányosan jóval 10 százalék feletti államháztartási hiánnyal küszködő athéni kormány működését; pénteken a 10 éves lejáratú görög államkötvényt 7,356 százalékos hozammal, az irányadónak számító német kötvényhez képest 425 bázispontos felárral lehetett értékesíteni, míg az adósságválság beállta előtt, tavaly augusztusban 110 bázispont volt a görög állampapírok kockázati felára.
A rekordokat döntögető kockázati felár dacára az athéni vezetés továbbra is igyekszik a piacról forráshoz jutni. Pénteki görög sajtóbeszámolók szerint április 13-án egy 26 hónapos és egy 52 hónapos lejáratú kötvényt, majd 20-án egy 3 hónapos kötvényt bocsát ki a görög államadósság-kezelő központ (ODDIH).
A német Commerzbank számításai szerint április 20-ig összesen 8,2 milliárd eurónyi államadósságot kell megújítania Görögországnak. Részben a soron következő próbatétel miatti feszültség hatására pénteken minden korábbinál magasabbra emelkedett az arany euróban kifejezett ára, dollárban számítva pedig megközelítette az idei csúcsot, az euró árfolyama pedig a héten 1,34 dollár/euró alá csökkent, holott tavaly decemberben még 1,50 dollár körül jegyezték az eurót.
Menedzsment Fórum