A Nemzetközi Valutaalap július 17-25 között Magyarországon tett látogatásáról Thanos Arvanitis, az IMF-küldöttség vezetője csütörtökön tette közzé a nyilatkozatát.
"A magyar gazdaságnak továbbra is egy sor egymással összefüggő kihívással kell szembenéznie a magas államháztartási és külső adósságállomány, a banki mérlegekben lévő feszültségek, a gyenge bizalom és a magas kockázati megítélés miatt. A nehéz külső és belső környezet miatt a reál GDP várhatóan visszaesik 2012-ben, és 2013-ban is csak mérsékelt növekedésre lehet számítani. Emellett a magánbefektetések és foglalkoztatottsági adatok historikusan alacsony szintje is beárnyékolja a növekedési kilátásokat.
Rövid távon a legfontosabb kihívás a makrogazdasági és pénzügyi stabilitás fenntartása, illetve az erőteljes növekedés, ezáltal az életszínvonal növelésének megteremtése. Éppen ezért a gazdaságpolitikának arra kell törekednie, hogy fenntartható pályán tartsa a költségvetési konszolidációt, helyreállítsa a pénzügyi szektor épségét, egy üzletbarátabb környezetet hozzon létre, valamint támogassa a strukturális reformok végrehajtását az első Széll Kálmán Terv céljaira építve.
Üdvözlendő a hatóságok Konvergencia Programban lefektetett költségvetési célok iránti elkötelezettsége. Ugyanakkor nagyobb hangsúlyt kell fektetni egy kiegyensúlyozottabb fiskális konszolidáció megvalósítására, ami az ad hoc jellegű intézkedések helyett a kiadáscsökkentésre épül, miközben megfelelő módon támogatja a kiszolgáltatott helyzetben lévő társadalmi csoportokat. A kisebb és hatékonyabb állam, az erős és kiszámítható gazdaságpolitika kedvezőbb feltételeket nyújtana a magánszektor által vezérelt növekedéshez, és idővel az adóterhek csökkentéséhez. 2013-ban további intézkedésekre lesz szükség a költségvetési deficitcél biztosításához, illetve ahhoz, hogy az államadósság stabilan csökkenő pályára kerüljön.
Tekintettel az infláció és a maginfláció közelmúltbeli megugrására és a tartósan magas kockázati felárakra, a jelenleg folytatott monetáris politika továbbra is megfelelő. A hitelállomány csökkenése elsősorban a bankrendszer, a háztartások és a vállalati szektor strukturális kihívásait és néhány közelmúltban meghozott gazdaságpolitikai intézkedés hatását tükrözi. Egy vállalatbarátabb környezetben végrehajtott, a bankrendszer szilárdáságának helyreállítására irányuló reformok végrehajtása kulcsfontosságú, így járulhatnak hozzá a bankok a gazdasági növekedéshez.
A nagyobb és intenzívebb növekedés eléréséhez sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni a strukturális reformokra. A központban a foglalkoztatást növelő intézkedések, a verseny erősítése és a veszteséges állami tulajdonú vállalatok átalakítása - különösen a közlekedési vállalatok terén - kell legyen, valamint minden vállalat számára egyenlő feltételeket biztosító szabályozást kell kialakítani.
Az IMF-küldöttség, az európai partnerekkel együtt, konstruktív megbeszéléseket folytatott a hatóságokkal ezekben a kérdésekben. A párbeszéd a közeljövőben folytatódik."
mfor.hu