A kormány tervei szerint a bankok az általuk fizetett bankadó 30 százalékáig adókedvezményben részesülhetnek, ha 2009-től, a válság kitörésétől növelték hitelnyújtásukat - idézi az MTI Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert. 2016-tól évente legfeljebb 10 milliárd forint összegig adóvisszatérítést igényelhetnek majd azok a hitelintézetek, amelyek növelték a vállalati hitelállományukat.
Hozzátette: az adóvisszatérítés a vállalkozói hitelállomány növekedésének összege, de nem haladhatja meg a hitelintézet által fizetett bankadó 30 százalékát. Amennyiben az igények meghaladnák a 10 milliárd összegű éves szintű visszatérítést, akkor arányosan fogják azt elosztani azok között a hitelintézetek között, amelyek 2009-től, a válság éveiben nem tőkekivonással, nem profit-kivétellel, hanem a gazdasági válságra a hitelezési állományuk növelésével válaszoltak.
Varga Mihály közölte, a Magyar Bankszövetséggel egyeztettek és a bankszövetség támogatja a módosítást. Kiemelte: kétségtelen tény az, hogy ez eltér az EBRD-vel aláírt megállapodástól, de tekintettel arra, hogy a bankszövetség ezt támogatja, és segíti azokat a bankokat, amelyek a hitelezésüket növelték 2009 után is, "a kormány így ezt a változtatást mindenképpen megfontolásra javasolja".
Noha, az a tudósításból nem derül ki, Varga Mihály pontosan hogyan értelmezte a hitelezés bővítését 2009-től kezdődően, de mindez arra enged következtetni, hogy a kormány hallgatott Csányi Sándorra, az OTP elnök-vezérigazgatójára. Csányi április közepén az OTP közgyűlésén ugyanis úgy fogalmazott a bankadóval kapcsolatban: "ha a mérlegfőösszeghez kötik, akkor nem a 2014-es szinthez kellene. Ők ugyanis az elmúlt években is aktívak voltak, és növekedtek, míg voltak olyanok, akik az utóbbi években erősen visszafogták a hitelezésüket" (szerk.: ekkor még csak a bankadó csökkentésének terve volt ismert, egyéb részletek, így a vetítés alapja sem volt az).
Mindesetre Varga Mihály ezzel a lépéssel talán megtalálta az aranyközéputat, hiszen a hitelezési aktivitás figyelembe vételével egyszerre két oldalnak is kedvez. Egyrészt a piac hitelezésben aktív szereplőinek, másrészt pedig valamilyen szinten a Magyar Nemzeti Banknak is. Nagy Márton, a jegybank igazgatója ugyanis korábban úgy fogalmazott: feltételekhez kellene kötni a bankadó csökkentését. Vagyis saját értelmezésben, abban ne részesülhessen minden pénzintézet, csak azok, akik bizonyos feltételeknek megfelelnek.
mfor.hu