3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Zsiday Viktor a kötvénypiacokról, az inflációról és a kamatpolitikáról elmélkedik.

Amikor azt gondoltam tavaly év végén-idén év elején, hogy az európai kötvényekben buborék alakult ki, és ez hamarosan kipukkad, akkor elsősorban a 2003-as japán/amerikai kötvénypiaci helyzet volt a mintám. Akkor (és ugyanígy 2014 végén-2015 elején is) ugyanaz volt a félelem: a fejlett világ (ez alkalommal különösen Európa) deflációs spirálba kerülése. Ezzel szemben a valóság az, hogy az elmúlt évtizedben a maginfláció nagyon stabil volt a G7-ben, nagyjából 1,5-2% között mozgott:

//moneymovesmarkets.com/journal/2015/3/4/g7-core-inflation-stable-close-to-10-year-average.html

Ezen a trenden egyébként a 2008-9-es Nagy Válság sem tudott lényegesen módosítani: nyilván maga a pénzügyi összeomlás deflációs hatásokat keltett, de a jegybankok elég keményen beleálltak, és mindent megtettek, hogy inflációt generáljanak. Ezek következtében maradt a(z inflációt tekintve) viszonylagos stabilitás. A nagy kérdés persze az, hogy mi fog most történni, amikor várhatóan Európa, USA, sőt Japán is növekedési pályára került? Lehet, hogy semmi, és ugyanaz a 1,5-2%-os (mag)infláció marad, mint eddig. De persze az is lehet, hogy a jegybankok egy kicsit "túltolták" az inflálást, lovak közé dobták a gyeplőt, és hirtelen lesz egy kis inflációs meglepetés. Az biztos, hogy amikor a német 10-éves állampapírok 0% körül voltak, akkor lehetetlen világot áraztak, most már ez nem annyira egyértelmű. Mivel az "átlagos" európai 10-éves kötvényhozam kb. 1,5% (szemben a pár hónappal ezelőtti mondjuk 0,6%-kal), ez azt jelenti, hogy a jövőbeni kamatpályára vonatkozó várakozások is sokat módosultak. A következő 10 év átlagára Európában a 1,5% nem annyira hihetetlen, tekintve, hogy valószínűleg a következő 1-2-3 évben még nulla lesz a kamatszint. Tehát az utána lévő 7 évre meg 2%-ra számítanak a piacok. Ez is kicsit kevésnek tűnik, de nem elképzelhetetlen.

A nagy kérdés persze az, hogy az egyre szűkülő német és amerikai munkaerőpiaci feszültségek okoznak-e valamiféle bérinflációt? Ha igen, akkor a Fed kamatot emel, de az ECB nehéz helyzetben lesz, hiszen egy ilyen esetben a németek követelni fogják a kamatemelést, míg a déli államok teljesen más fázisban vannak, és hosszú ideig tartó monetáris lazaságra lenne szükségük. Az európai QE-t minden bizonnyal idő előtt abbahagyják, viszont az az érzésem, hogy kamatemelésre még jó ideig nem vetemednek, félnek a hatásoktól.

2003-ban egyébként 1-1,5 %ponttal árazódott át a kötvénypiac (hozamban felfelé), ennek jó részét már 2015-ben is láttuk, tehát a mozgás nagyobb része valószínűleg megvolt, bár még vannak benne tartalékok, hiszen magas növekedést/ meglepően megugró inflációt mutató hírek még nem annyira jöttek ki.

Fontos azonban, hogy 2003-ban a kötvénypiaci hozamemelkedés elmúltával azonnal megindult a részvénypiaci rally. Most is hasonlóra számítanék.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!