4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy hónappal ezelőttig a görög válság nem volt jelentős hatással a magyar gazdaság kockázati megítélésére, az utóbbi időszakban azonban még a régiós országokhoz képest is romlott a relatív megítélésünk - mondta hétfői sajtótájékoztatóján a jegybank elnöke. A szakember bízik abban, hogy a választások elmúltával, az új kormány gazdaságpolitikájának körvonalazódásával ezek a kockázatok csökkennek majd.

Az inflációs kilátások változása és hazánk kockázati megítélésének romlása miatt nem csökkentette tovább az alapkamatot hétfői ülésén az MNB Monetáris Tanácsa - hangoztt el a délutáni sajtótájékoztatón. A tanács tagjai megvitatták a legfrisebb inflációs jelentést is, mely szerint először 2012-ben csökkenhet majd 3 százalék alá a költségvetés hiánya.

Már növekedéssel kalkulálnak idén

A februári inflációs jelentéshez képest a legnagyobb változás, hogy az eddigi 0,2 százalékos visszaesés helyett már 0,9 százalékos növekedéssel számol az idei évre a jegybank. Ebben minden bizonnyal közrejátszott a vártnál jobb első negyedéves adat is.

2011-re nincs jelentős változás a növekedési kilátásokat tekintve, míg 2012-re 3,9 százalékos bővüléssel kalkulál a nemzeti bank. "Mindez azt jelenti, hogy rövidtávon kedvezőbben alakul a gazdaság teljesítménye a korábban vártnál, középtávon viszont nincs változás" - mondta a sajtótájékoztatón Simor András.

A vártnál erőteljesebb növekedés három tényezőnek tudható be: egyrészt a külső konjunktúra a vártnál kedvezőbben alakul, másrészt a korábban elhalasztott vásárlások miatt megindulhat a készletfeltöltés, harmadrészt pedig a lakossági fogyasztás is kedvezőbben alakulhat a korábban vártnál. Ugyanakkor a jegybank szakemberei szerint a belső fogyasztás majd csak 2011-ben járulhat hozzá érdemben a gazdaság növekedéséhez.

Az inflációs kilátások is változtak: a februári 4,4 százalék helyett most 4,9 százalékos pénzromlásra számítanak az idei évben, míg jövőre a korábban várt 2,3 százalék helyett 3 százalékos lehet az infláció. Az emelkedés elsődleges oka Simor szerint a forintban számolt olajár emelkedése, melyhez hozzájárulhat az euró utóbbi időszakban tapasztalt gyengélkedése a dollárral szemben.

Megint minket pécéztek ki

"Egy hónappal ezelőttig a görög válságnak nem volt hatása a magyar kockázati felárakra, ez az utóbbi hetekben megváltozott, a hozzánk hasonló országokhoz képest is jelentősen romlott a megítélésünk" - vázolta fel Simor. A külföldi befektetők jelentős pénzt vontak ki a magyar piacról, mind az állampapírpiacról, a részvénypiacról és az MNB kötvényállományukat is csökkentették - tette hozzá.

Ezt az állítását a jegybankelnök számokkal is alátámasztotta: az április végi 180 bázispontról 240 bázispontra nőtt a magyar CDS-felár, miközben például a román, horvát, vagy bolgár gazdaság esetében ugyanez csak nagyjából 20 bázisponttal emelkedett. Emellett az ötéves magyar kötvények hozamfelára majdnem 100 bázisponttal nőtt, miközben a cseh papírok esetében stagnálás volt megfigyelhető, a lengyel felár pedig 30 bázisponttal emelkedett.

Ezek alapján Simor szerint kijelenthető, hogy a kockázati megítélés romlása hazánkra is átterjedt, illetve relatív megítélésünk is romlott. "Ehhez hozzájárulhatott a választásokkal kapcsolatos bizonytalanság, illetve az új kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatos kockázat. Abban bízunk, hogy ezek a kockázatok rövidesen el fognak tűnni a rendszerből" - mondta a nemzeti bank első embere.

2012-re mehet a maastrichti szint alá a hiány


A részletesen szerdán ismertetendő inflációs jelentésben a költségvetéssel kapcsolatgos előrejelzéseit is nyilvánosságra hozza majd a jegybank. Ezzel kapcsolatban Simor a hétfői sajtótájékoztatón elmondta: idén 4,3-4,5 százalékos lehet a deficit a tartalékok kezelésétől függően.

2011-re viszont javult a jegybank költségvetési prognózisa: 3,9 százalékos deficittel számolnak, míg 2012-ben 2,9 százalékos lehet a hiány, azaz a maastrichti kritériumokban rögzített 3 százalék alá mehet. "2010-re ez változatlan költségvetési politika mellett tartható, 2011-12-re pedig technikai feltételezéssel éltünk, azaz az új kormány politikája ezen még változtathat" - mondta Simor.

"Egyelőre nem igazán tudjuk, mi lesz majd a cél, amit a kormány kitűz maga elé, várjuk meg előbb a gazdasági tényfeltáró bizottság jerlentését. Ha a hiány magasabb lesz a korábban tervezettnél, akkor az sem mindegy, hogy az miből tevődik össze: jóléti intézkedésekből vagy egyszeri konszolidációból" - vélekedik a jegybank első embere.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!