A miniszterelnök által kedden, a Parlamentben ismertetett akcióterv szerint a bankoknak, biztosítóknak és pénzügyi lízingcégeknek az idén a 2010-es költségvetésben tervezett 13 milliárd forint helyett 200 milliárd forintot kellene befizetniük az államkasszába. A kormány egyeztetni kíván arról, hogy a "bankadót" milyen alapra vetítsék, s az elvonás hogyan oszoljék meg a bankok, biztosítók és lízingcégek között. A bankadót három évre vezetnék be, kivezetésének ütemezéséről a kormány meg kíván állapodni az érintettekkel.
Mivel a bankadónak nevezett elvonás már júliusban életbe lépne, a pénzügyi szervezetek szakmai képviseleteinek nem sok idejük van arra, hogy egyeztessenek. Az MTI úgy tudja, hogy a Magyar Bankszövetség csütörtökön konzultál Matolcsy György gazdasági miniszterrel. A tervezett elvonás a három szektor tavalyi együttes adózott eredményének - 267 milliárd forint - háromnegyedét teszi ki, és jelentősen eltérő helyzetben éri az egyes pénzügyi szegmenseket.
A bankszektor 2009-ben a PSZÁF előzetes adatai alapján 217,5 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 8,5 százalékkal kevesebb az előző évinél. A bankok átlagos tőkejövedelmezősége (ROE) 2009-ben 2 százalékponttal, 9,25 százalékra csökkent. Figyelembe véve azonban, hogy a hazai bankok tulajdonában lévő pénzügyi vállalkozások összesített tavalyi vesztesége 26 milliárd forint volt, a bankok konszolidált ROE mutatója ennél több százalékponttal kisebb lehet.
A bankszektor jövedelemtermelése a PSZÁF idei első kockázati jelentése szerint egyre koncentráltabb, nyolc nagybanknál - ideszámítva a nagybanki csoportokhoz tartozó szakosított hitelintézeteket is - keletkezett a tavalyi összes adózott eredmény 96 százaléka. A veszteséges intézmények száma ugyanakkor hatról kilencre növekedett.
A bankszektor tavalyi 306 milliárd forintos - az előző évinél 5,5 százalékkal több - adózás előtti eredményének fele az OTP Bankcsoportnál keletkezett a Nemzetközi Bankárképző Központ (NBK) elemzése szerint, amelyből az is kiderül, hogy a bankszektorban tavaly a legnagyobb növekedést az OTP csoport érte el: az OTP Bank megduplázta, az OTP Jelzálogbank pedig két és félszeresére növelte adózás előtti profitját az előző évhez képest.
A biztosítási szektor jövedelmezősége tavaly kis mértékben nőtt, a pénzügyi rendszer egészét tekintve továbbra is felülteljesít. A szektor adózott nyeresége 2009-ben az előzetes adatok szerint 66,3 milliárd forint volt, 5,5 százalékkal magasabb az előző évinél, az átlagos ROE pedig 21,9 százalék.
A felügyelet elemzése szerint ugyanakkor a jövedelmezőség növekvő szórása figyelhető meg, a veszteséges biztosítók száma kilencről tízre emelkedett. A veszteséges társaságok jellemzően a közelmúltban piacra lépett biztosítók közül kerültek ki, a válság miatti keresletcsökkenés nyomán ugyanis a hatékony működéshez szükséges állomány összegyűjtése a tervezettnél több időt, és a tulajdonosok részéről számottevő többletfinanszírozást igényel. A biztosítási szektor tőkehelyzete továbbra is kedvező.
A pénzügyi vállalkozások szektora - ide tartoznak a lízingcégek - az egy évvel korábbi 29,6 milliárd forint adózott nyereség után tavaly 16,7 milliárd forint veszteséget könyvelt el, s az idei első negyedévben is közel 2,8 milliárd forint a cégek vesztesége.
A hitelpiac válsága eddig a jellemzően viszonylag magas kockázatú ügyfeleket finanszírozó pénzügyi vállalkozásokat sújtotta leginkább, amit az is magyaráz, hogy tevékenységük elsősorban a szélsőségesen gyenge helyzetű ingatlan- és gépjárműszektorhoz kapcsolódik. A felügyelet szerint a jövedelmezőség gyors és érdemi mértékű fellendülése egyelőre kevéssé valószínű, különösen, hogy a hitelezésben márciusban bevezetett szigorítások a szektort különösen jelentős mértékben sújthatják.
Az erősen veszteséges gazdálkodás főleg a pénzügyi csoportokhoz tartozó vállalkozások körére jellemző, s nagyarányú veszteség főként a lízingtevékenységhez kötődő értékvesztés miatt alakult ki, a pénzügyi vállalkozások portfóliójában ugyanis jelentős részt képvisel a személygépjármű (40,1 százalék) és az ingatlan-finanszírozás (18,6 százalék).
A tavalyi veszteségek számos pénzügyi vállalkozás saját tőkéjét teljesen felemésztették. A szektor eszközállományának 75 százalékát adó intézmények magyar bankcsoporthoz, vagy külföldi csoportokhoz tartoznak, a veszélyeztetettebb lízingcégeknek pedig 83 százaléka. A csoportokhoz tartozó vállalkozások esetében a tulajdonosokat a piac megtartásának szándéka, illetve a reputációs kockázat a képződött tőkehiány visszapótlására ösztönözte, ennek köszönhető, hogy 2009-ben a szektor saját tőkéje a veszteségek ellenére is 18 milliárd forinttal emelkedett.
MTI