5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Görögország, Románia, Spanyolország, Portugália - ezek az országok mind több milliárd eurós megszorításokra kényszerülnek a válság miatt. Néhány helyen még jobban fog fájni, mint nekünk a 2009-es Bajnai-csomag: a román közalkalmazottak például elbúcsúzhatnak fizetésük negyedétől, sőt 70 ezren új munka után nézhetnek. Mfor.hu-háttér.

Az elmúlt napokban sorra jelentik be a komoly megszorításokat Európában, a jelek szerint a görög válság és az Európai Unió nyomása több ország kormányát is ráébresztette arra, hogy nem lehet tovább felelőtlenül költekezni. Itthon áprilisban "ünnepeltük" a Bajnai-csomag egyéves évfordulóját, részben ennek apropóján az mfor.hu igyekezett összehasonlítani a mostani megszorításokat a magyar kiigazítással.

Bajnaiék 1300 milliárdos vágásra készültek két év alatt

Bajnai Gordon 2009 áprilisában ismertette megszorító csomagját, akkor az mfor.hu azt írta, hogy a nyugdjasoknak fog legjobban fájni az intézkedéssorozat. Az újonnan felálló Bajnai-kormány két év alatt 1300 milliárd forintos költségvetési kiigazítást határozott el, a tervek szerint ebből 400 milliárd tavaly, 900 milliárd pedig idén valósul meg.

A csomag egyik legfontosabb intézkedése az volt, hogy a közszférában két évre befagyasztották a béreket. Ez több ezer embert érintett érzékenyen, de a román közalkalmazottak ennél is rosszabbul jártak: délkeleti szomszédunk a héten jelentette be, hogy 25 százalékkal csökkenti a közalkalmazottak bérét és 1,29 millióra csökkenti az állami hivatalokban dolgozók számát. Román lapok szerint ez 70 ezres leépítést jelenthet.

A spanyol közalkalmazottak is rosszabbul jártak, mint magyar kollégáik: a szerdán bejelentett csomagban az idei évre 5 százalékos bércsökkentést, a jövő évre pedig a fizetések befagyasztását irányozta elő a kormány. Hasonló mértékű csökkentést jelentett be csütörtökön a portugál kormány is.

Persze ha mindehhez még hozzávesszük a tizenharmadik havi bérek megszüntetését, akkor már nem is jártak olyan jól a magyar közszolgák. Bajnai a tizenharmadik havi bérrel kapcsolatban azt mondta, hogy ha többletjövedelem keletkezik, akkor abból részesül majd a közszféra is.

A legfrissebb hírek már arról szólnak, hogy az olasz közszférában dolgozók sem érezhetik biztonságban havi juttatásukat, ugyanis a kormány 2 milliárd eurót spórolna meg a béreik csökkentésével.

A nyugdíjasokat sem csak itthon sanyargatják

Tavaly áprilisban nagy felzúdulást váltott ki az is, hogy a megszorítások részeként Bajnai Gordon bejelentette: megszüntetik a tizenharmadik havi nyugdíjat, valamint 2012-től folyamatosan megkezdődik a nyugdíjkorhatár emelése. Emellett a 2009-re tervezett nyugdíjkorrekciót áttolták az idei évre, a 2010-es korrekció pedig elmarad. Ezekkel a lépésekkel a kormány arra próbálta ösztönözni az embereket, hogy minél tovább maradjanak a munkaerőpiacon.

A nyugdíjak csökkentése, illetve a nyugdíjszámítás változtatása máshol is sláger a megszorításokon belül: Romániában 15 százalékkal csökkenti a kormány az idősek ellátását, a spanyolok pedig felfüggesztik a nyugdíjak inflációkövető emelését.

Hazánkban minden embert érzékenyen érintett az áfa 20-ról 25 százalékra emelése, ez szintén nem egyedülálló Európában. A portugál kormány például a tervek szerint egy százalékkal növelné a fogyasztást terhelő adókat, így 21 százalék lenne az áfakulcs.

Szintén Portugáliában vette a fejébe a kormány, hogy 2,5 százalékkal 27,5 százalékra emeli a vállalatok társasági nyereségadóját, az önkormányzatoknak pedig évente 100 millió fonttal kevesebbet juttatnak - értesült a Financial Times. Romániában az önkormányzatok finanszírozását a GDP 0,3 százalékának megfelelő összeggel csökkentik, emellett 9 ezerrel csökkentik a kórházi ágyak számát és 150 kórházat bezárnak. Emellett délkeleti szomszédunk bevezetné a vizitdíjat is a tervek szerint.

A fentiek mellett több hasonló lépés is van a magyar és a román csomag között: hozzánk hasonlóan Romániában is megadóztatnák az ebédjegyeket. A cégek által biztosított étkezési hozzájárulás után a tervek szerint 16 százalékos kulcs alapján kell majd adózni.

A hiány nagy úr

Az említett országok mindegyikében a magas költségvetési hiány miatt volt szükség a megszorító intézkedésekre. Hazánkban 2006-ban még 9,3 százalék volt a deficit, ami folyamatosan mérséklődött, de a válság miatt tavaly szükség volt a Bajnai-csomagra is.

A román hiánynak 6,8 százalékra kellene csökkennie az idén, és az ország finanszírozhatósága érdekébe 850 millió eurós hitelrészletet várnak az IMF-től. Éppen a hitel folyósításának feltétele a megszorító csomag. A spanyol kormány által hozott 15 milliárd eurós megszorító csomag célja, hogy a hiányt idén 9,3 százalékra csökkentsék a tavalyi 11,2 százalékról. A tervek szerint jövőre 6, 2012-ben pedig már csak 3 százalék lesz a deficit.

A portugáloknak szintén a komoly hiány miatt volt szükségük a kiadások csökkentésére: a 2,1 milliárd eurós csomagtól azt remélik, hogy a tavalyi 9,4 százalékról idén 7,3 százalékra csökkent a deficit, majd 2013-ben már csak 2,8 százalék lesz. Az eredeti tervek szerint idén 8,3 százalék lett volna a hiány, az intézkedésekkel ezt szorítanák le.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!