Tavaly októberben indította el a Gazdasági Versenyhivatalt az eljárását a Magyar Kedvezmény Kártya Kft-vel szemben, mely egy évvel ezelőtt indult el, meglehetősen homályos körülmények között mégis egymilliós jövedelmet ígérve. A tulajdonosok az mfor.hu-nak adott interjúban úgy fogalmaztak: nem volt más lehetőségük, mint a titkolózás.
A vállalkozás 2012. július 3-tól 2013. március 14-ig olyan piramis-elvre épülő eladásösztönző rendszert működtetett, amelyben a fogyasztók azzal a lehetőséggel számoltak, hogy a rendszer tagjaiként – és nem elsősorban valamely termék értékesítése vagy fogyasztása révén - valamilyen juttatásban részesülnek. A vizsgált időszakban hatályos Büntető Törvénykönyv bűntettként határozza meg a piramisjáték szervezését. Fontos kiemelni azonban, hogy a GVH a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról rendelkező törvény alapján vizsgálta a tájékoztatásokat - írja közleményében a Versenyhivatal.
A GVH eljárásában azt is vizsgálta, hogy a vállalkozás az MKK rendszer népszerűsítése során a programhoz való csatlakozással elérhető előnyökkel, kedvezményekkel kapcsolatos tájékoztatásaival megtévesztette-e a fogyasztókat.
A vállalkozás a GVH vizsgálata szerint az „azonnali” kedvezmények ígéretével, az elfogadóhelyek számával, a megszerezhető jövedelem mértékével, továbbá az ellenszolgáltatás nélküliség, a fogyasztói ajánlások számával és a kamatmentesen igénybe vehető vásárlási keret felhasználásával kapcsolatban valótlan információkat adott a fogyasztóknak.
Megtévesztették a fogyasztókat
A Gazdasági Versenyhivatal megállapította, hogy tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott a MKK Magyar Kedvezménykártya Kft., amikor a jogszabályi tilalom ellenére olyan piramis-elvre épülő eladásösztönző rendszert működtetett, amelyben a tájékoztatások alapján a fogyasztók azzal a lehetőséggel számoltak, hogy valamilyen juttatásban részesülhetnek. A vállalkozás megtévesztette a fogyasztókat a rendszer több jellemzőjével, valamint a csatlakozás és a jövedelemszerzés feltételeivel kapcsolatban is.
A GVH a fenti jogsértő magatartása miatt 227 200 forint bírságot szabott ki a vállalkozásra. A bírság meghatározásánál korlátot jelentett a vállalkozás alacsony árbevétele és az a törvényi keret, mely alapján a GVH a bírságot kiszabhatja.
A Magyar Kedvezmény Kártya Kft. a tavalyi évében 2,2 millió forintos árbevételt realizált, amit majdnem teljesen "elvittek" az anyagjellegű ráfordítások, így végül az 1000 forintos adófizetési kötelezettség után mindössze 11 ezer forintos nyereséggel zárták 2012-t.
mfor.hu