3p

A pénzügyi válság nyomán a világban közel 1.400 milliárd dollár veszteséget kell leírni, miközben a bankok újratőkésítése 600-700 milliárd dollárt igényel - mondta Christoph Rosenberg, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közép-európai és balti főmegbizottja a pénteken rendezett budapesti "Pénzügyi csúcstalálkozó" kerekasztal beszélgetésén.

Magyarország sérülékenyebb, mint a régióból Lengyelország vagy Csehország, hiszen gyengébb a magyar belső kereslet és a fiskális szigor, így a spekuláció számára túl könnyű célponttá válik - jelezte Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni elemzője.

Véleménye szerint 2009-ben az Egyesült Államok és az Európai Unió gazdasága zéró növekedést produkál, a jövő évi magyar GDP inkább egy százalékkal nőhet, mint kettővel, s jelentősen visszaeshet a cseh növekedés is, két százalékra.

A Dresdner elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a válság Magyarországon is jelentős költséggel jár majd, ugyanakkor jó lehetőséget nyújt arra, hogy felgyorsítsák a reformokat a hosszú távú problémák megoldása érdekében.

A legfontosabb feladat a bizalom helyreállítása - hangsúlyozta az IMF képviselője, akivel egyetértett Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője. Noha ma a magyar bankok bőséges forint likviditással rendelkeznek, mégis tartózkodnak attól, hogy kölcsönt nyújtsanak egymásnak, mert nem bíznak abban, hogy vissza is kapják pénzüket, vagyis belépett a partnerkockázat - tette hozzá.

A magyar állampapírpiac jelenlegi problémáinak hátterét Barcza György a magánnyugdíjpénztárak mostanáig érvényes szabályozására vezette vissza, hiszen 2009 közepéig a választható portfolióra kell átállniuk.

Ha a költségvetésnek nettó alapon közel ezermilliárd forintnyi állampapír-finanszírozásra van szüksége, akkor a pénztárak által eladott illetve nem megvásárolt, nettó alapon négyszázmilliárd forint összegű állampapír kiesése felboríthatja a piacot - magyarázta a K&H Bank vezető elemzője, aki a pénteki változtatás után optimistábban ítéli meg a magyarországi pénzpiaci helyzetet.

Zsoldos István, a Goldman Sachs londoni makroelemzője és Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni elemzője egyaránt arról beszélt: Magyarország sérülékenysége azzal függ össze, hogy hitelességi problémákkal küzd, hiszen ha az államháztartási hiány fel tud duzzadni közel tíz százalékra, akkor hiába sikerül "lenyomni" három százalék közelébe, a befektetők nehezen hiszik el, hogy ez a jövőben nem fordul vissza.

Ha pénzpiaci válság van, akkor a befektetetők a kockázatosabbnak ítélt magyarországi eszközöktől, az állampapíroktól és a forinttól előbb kívánnak megszabadulni, mint a kevésbé kockázatosnak minősített cseh vagy lengyel papíroktól - tették hozzá.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!