Magyarország sérülékenyebb, mint a régióból Lengyelország vagy Csehország, hiszen gyengébb a magyar belső kereslet és a fiskális szigor, így a spekuláció számára túl könnyű célponttá válik - jelezte Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni elemzője.
Véleménye szerint 2009-ben az Egyesült Államok és az Európai Unió gazdasága zéró növekedést produkál, a jövő évi magyar GDP inkább egy százalékkal nőhet, mint kettővel, s jelentősen visszaeshet a cseh növekedés is, két százalékra.
A Dresdner elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a válság Magyarországon is jelentős költséggel jár majd, ugyanakkor jó lehetőséget nyújt arra, hogy felgyorsítsák a reformokat a hosszú távú problémák megoldása érdekében.
A legfontosabb feladat a bizalom helyreállítása - hangsúlyozta az IMF képviselője, akivel egyetértett Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője. Noha ma a magyar bankok bőséges forint likviditással rendelkeznek, mégis tartózkodnak attól, hogy kölcsönt nyújtsanak egymásnak, mert nem bíznak abban, hogy vissza is kapják pénzüket, vagyis belépett a partnerkockázat - tette hozzá.
A magyar állampapírpiac jelenlegi problémáinak hátterét Barcza György a magánnyugdíjpénztárak mostanáig érvényes szabályozására vezette vissza, hiszen 2009 közepéig a választható portfolióra kell átállniuk.
Ha a költségvetésnek nettó alapon közel ezermilliárd forintnyi állampapír-finanszírozásra van szüksége, akkor a pénztárak által eladott illetve nem megvásárolt, nettó alapon négyszázmilliárd forint összegű állampapír kiesése felboríthatja a piacot - magyarázta a K&H Bank vezető elemzője, aki a pénteki változtatás után optimistábban ítéli meg a magyarországi pénzpiaci helyzetet.
Zsoldos István, a Goldman Sachs londoni makroelemzője és Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni elemzője egyaránt arról beszélt: Magyarország sérülékenysége azzal függ össze, hogy hitelességi problémákkal küzd, hiszen ha az államháztartási hiány fel tud duzzadni közel tíz százalékra, akkor hiába sikerül "lenyomni" három százalék közelébe, a befektetők nehezen hiszik el, hogy ez a jövőben nem fordul vissza.
Ha pénzpiaci válság van, akkor a befektetetők a kockázatosabbnak ítélt magyarországi eszközöktől, az állampapíroktól és a forinttól előbb kívánnak megszabadulni, mint a kevésbé kockázatosnak minősített cseh vagy lengyel papíroktól - tették hozzá.