Három év óta először csökkent a lakosság készpénzállománya negyedéves összehasonlításban annak ellenére, hogy pénzügyi vagyona tovább emelkedett 2016 első negyedévében. Az MNB legfrissebb adatai szerint 2016 márciusában 3695,2 milliárd forint készpénze volt a lakosságnak, miközben tavaly év végén még 3756,8 milliárd szerepelt ezen a soron a háztartások pénzügyi számlái között. Negatív változásra utoljára 2013 első negyedévében volt példa.
A 61,7 milliárdos csökkenéssel ugyan egy hároméves növekvő tendencia tört meg, de meglepetésről nem igazán beszélhetünk, mivel az MNB pénzügyi mérlege alapján már korábban lehetett látni, hogy a gazdaság teljes készpénzállománya az első negyedévben 61,5 milliárddal csökkent. A nemzetgazdaság kisebb készpénzállománya tehát döntő részben a lakosság alacsonyabb készpénzbirtoklásának köszönhető.
A kevesebb készpénz-, illetve betétállomány összesen 180 milliárdos apadását elsősorban a rövid lejáratú hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok és az egyéb tulajdonosi részesedések 250-250 milliárdos növekedése, a biztosítástechnikai tartalékok 73, illetve az egyéb követelések 115 milliárdos emelkedése kompenzálta. Így a lakosság pénzügyi eszközeinek állománya egy negyedév alatt 481 milliárddal emelkedett.
Mivel a kötelezettségek ezzel párhuzamosan 215 milliárddal csökkentek (a hosszú lejáratú hitelek 116, az egyéb tartozások 110 milliárddal), így a lakosság nettó pénzügyi vagyona közel 700 milliárddal nőtt. Ugyan ennél nagyobb mértékű emelkedést már többször is láthattunk, a 33 ezer milliárd forintos vagyon természetesen újabb historikus rekordot jelent.
mfor.hu