290 felett indítjuk a hetet
Hétfő reggelre 292,06-ig gyengült a forint az euróval szemben a bankközi devizapiacon, ez 0,96 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki értéknél. A dollárral szemben 219,96-nál állt a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 240,65 forintot ért. A gyengülés nem csak a forintra jellemző, a lengyel zloty hétfő reggel 4,13247-ig ugrott a korábbi 4,10 körüli szintről, illetve a cseh korona is gyengült. Az euró a pénteki gyengülés után egyelőre viszonylag csendesen csordogál kicsivel 1,32 alatt a dollárral szemben.
A fentiekből az látszik, hogy a forint gyengülése nem magyar sajátosság, azonban egyre több elemző hívja fel a figyelmet arra, hogy az elmúlt hónapokban talán túl lett értékelve a magyar deviza. Az euróval szemben az év első két hónapjában 9 százalékot javított a forint, az amerikai Bloomberg kimutatása szerint ennél is árulkodóbb adat, hogy a magyar kötvények dollárban már 28 százalékot hoztak 2012-ben, ez a vizsgált 170 ország közül a legmagasabb.
Az év elején tapasztalt javulásban kétségtelenül szerepe van annak, hogy a kormány tavaly novemberben bejelentette: új hitelmegállapodást kötne a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egyfajta "biztonsági védőhálóként". Az azóta eltelt három hónapban azonban nem sok előrelépés történt, hiszen egyelőre a hivatalos tárgyalások sem kezdődtek meg, és egyre többen látják úgy, hogy akár jelentős csúszás is lehet a megegyezés időpontját illetően.
A kormány hivatalos kommunikációjában folyamatosan tolja ki az IMF-megállapodás lehetséges időpontját. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) stratégiai államtitkára például február közepén még úgy nyilatkozott, hogy az első negyedévben aláírhatja a kormány a megállapodást, majd a múlt hét végén már a második negyedévre tette ennek lehetséges időpontját.
Egyre szkeptikusabban nézik a helyzetet külföldről
Az elmúlt két hónap erősödését és az IMF-tárgyalások folyamatos csúszását látva kezd egyre szkeptikusabbá válni a piac a forinttal szemben. "Az elmúlt időszak szárnyalását követően most óvatosabb lennék a forinttal és a magyar kötvényekkel kapcsolatban" - mondta a Bloombergnek Beata Harasin, a világ legnagyobb alapkezelőjének, a BlackRocknak a szakértője. Szerinte a magyar kormány továbbra sem tett konkrét lépéseket annak érdekében, hogy a médiatörvényt és a jegybanktörvényt összhangba hozz az EU-irányelvekkel, így ez a kérdés továbbra sem oldódott meg. A francia Societé Generale a múlt hét végén adott ki egy elemzést, melyben a forint eladását javasolja, szerintük a magyar deviza ismét 300-ig gyengülhet az euróval szemben.A francia nagybank az utóbbi hónapokban is a pesszimisták táborába tartozott, hiszen január közepén 310 körüli árfolyamnál azt mondták, hogy 325-ig adni kell a forintot.
Eközben a kevésbé pesszimisták táborába tartozik a Barclays Capital, szerintük sikerül majd megállapodni az IMF-fel és az EU-val egy újabb hitelcsomagról, ez pedig tovább erősítheti a forintot. A brit bank elemzője szerint a magyar eszközökben az év elején tapasztalt szárnyalás jórészt az EKB likviditásnövelő intézkedéseinek volt köszönhető, a későbbiekben ez a várható megállapodással együtt további muníciót adhat a forintnak.
A hazai elemzők közül a hétvégén a Raiffeisen nyilatkozott a forint kilátásairól: szerintük már nem várható tartósan 300 feletti árfolyam, ha átmenetileg gyengül is a forint, akkor is hamar visszatér majd a 290 körüli szintekhez.
Beke Károly
mfor.hu