2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ukrán gazdaságban mély recesszió, Oroszországban pedig stagnálást alig meghaladó növekedés lesz a rövid távú következménye az ukrajnai válságnak - jósolták londoni pénzügyi elemzők.

A JP Morgan közgazdászainak prognózisa szerint az ukrán hazai össztermék (GDP) 2014 egészében 3,2 százalékkal csökken. A ház a válság kirobbanása előtt 0,5 százalékos ukrán GDP-növekedést várt az idei évre. A cég elemzői szerint a negatív felülvizsgálatot a várható többhavi bizonytalanság és az ukrán fizetőeszköz meredek leértékelődése indokolja, valamint azok a takarékossági intézkedések, amelyeket várhatóan az Ukrajnának összeállítandó IMF/EU-program ír majd elő.

A ház várakozása szerint a mély recesszió ellenére az idei év végére 10 százalék fölé gyorsul az éves összevetésű ukrán infláció, tekintettel a hrivnya jelentős gyengülésének átszűrődő hatásaira és a valószínűsíthetően emelkedő háztartási energiadíjakra.

A JP Morgan elemzői az orosz gazdaság idei növekedési ütemére adott előrejelzését az eddigi 1,8 százalékról 0,8 százalékra rontották, elsősorban az eddig vártnál valószínűleg nagyobb portfolió-kiáramlás és a kisebb külföldi közvetlen tőkebefektetés miatt. A cég alapeseti előrejelzése ugyanakkor nem számol súlyos kereskedelmi szankciókkal Oroszország ellen, és a prognózis szerint az Ukrajnán keresztül Európába irányuló földgáz- és nyersolajexportot sem fogja érinteni a jelenlegi válság.

Az ukrajnai fejleményeknek várhatóan csak mérsékelt átgyűrűző gazdasági hatásuk lesz Közép-Európában, feltéve, hogy a földgázszállításokban nem lesz hosszabb ideig tartó fennakadás. Közép-Európa közvetlen kereskedelmi kapcsolatai Ukrajnával viszonylag csekélyek, Magyarország teljes exportjának például alig 2 százalékát veszi fel az ukrán piac - hangsúlyozzák a JP Morgan elemzői.

A ház szerint ugyanakkor a pénzügyi szektorokat tekintve Közép-Európában Magyarország van a leginkább kitéve az ukrajnai fejleményeknek, az OTP ukrajnai hitelkinnlevőségei miatt. A cég hangsúlyozza, hogy Ukrajnában már most 36 százalék a nem teljesítő kinnlevőségek aránya, és ez valószínűleg tovább emelkedik a hrivnya gyengülése miatt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!