Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint május 6-án egy 10 éves futamidejű, 2004-ben kibocsátott 500 millió fontos devizakötvényünk jár le, amelyre 5,5 százalékos kamatot fizettünk évente.
A jelenlegi font-forint kurzus mellett a kötvény lejárata 187 milliárd forintot tenne ki, de mivel az ÁKK a devizamozgások jelentette kockázatok kiküszöbölése érdekében azonnal euróra cseréli el a nem euróban befolyó forrásokat, így a 187 milliárdnál lényegesen többe kerül a kötvény lejárata. 2004 májusának elején egy fontért ugyanis 1,475 eurót kellett adni, míg múlt hét pénteken a keresztárfolyam 1,2165 volt. Vagyis a font is ugyanúgy huszonegynéhány százalékkal értékelődött le a közös európai fizetőeszközhöz képest, mint a forint.
Mivel azonban a fenti ÁKK-irányelv, illetve csereüzletek mentén a devizadósságokat kivétel nélkül az euró-forint árfolyama határozza meg, így az 500 millió fontos kötvény lejáratához 230 milliárdot kell előteremtenünk 187 helyett.
Az összeg egyébként már hetek óta rendelkezésre áll, mivel a márciusi 3 milliárd dolláros (~660 milliárd forintos) devizakötvény kibocsátásunk részben ezt a lejáratot is finanszírozza. Így tehát az elmúlt hetek/hónapok fokozatos adósságnövekedését a most esedékes törlesztés megtörheti, mivel a központi költségvetés adósságát közel egy százalékkal apasztja majd.
A legfrissebb, előzetes adatok szerint ugyanis a központi költségvetés adóssága április 25-én historikus csúcson állt, 24 654 milliárd forint volt, vagyis a GDP 83,3 százaléka. Ez a törlesztés után - minden egyéb változatlansága mellett - 24 424 milliárdra mérsékli a költségvetési tartozások állományát, amit, ha az ÁKK által legutóbb használt GDP-re vetítünk, akkor 82,5 százalékos, vagy 0,8 százalékponttal kisebb GDP-arányos adósságot kapunk.
Arról azonban nem szabad elfeledkezni, hogy ez még nem a teljes államháztartási adósság, ahhoz, hogy azt megkapjuk, még figyelembe kell venni a rendszeren belüli egyéb tartozásokat, melynek nagysága a legutóbbi ismert, tavaly év végi adatokból kiindulva az önkormányzati adósság 465 milliárdjának februári átvállalása után 612,2 milliárd forintot tett ki.
Vagyis a teljes államháztartás adóssága a holnapi törlesztést követően becsléseink szerint 84,6 százalékra csökkenhet az április 25-re kalkulált 85,4 százalékról. Március végén számításaink szerint egyébként 84,6 százalék lehetett a teljes államháztartás adóssága - ez azt is jelenti, hogy hiába a törlesztés, semmit sem változik az adósságrátánk. Ennek magyarázata, hogy a mostani törlesztés csak az áprilisban bekövetkezett adósságnövekedést lesz képes "kioltani".
Visszatérve a holnapi kifizetésre, ahogy azt már korábban említettük, a fedezet rendelkezésre áll, és semmilyen nehézséget nem jelent majd a törlesztés. A március végi adatok szerint a kormány jegybanknál vezetett számláján ugyanis 1787,4 milliárd forint volt, melyből - a dollárkötvény márciusi kibocsátása tükrében meglehetősen kevés - 370 milliárd forintnyi devizabetét formájában található meg. Ennek magyarázata, hogy a megszokotthoz képest eltérő műveletet hajtott végre az ÁKK, amikor a márciusi dollárkötvényből származó devizát forintra swapolta a jegybanknál, így az nem a Kincstári Egységes Számla (KESZ) devizaállományát növelte. A holnapi törlesztésnél ez viszont nem jelent majd problémát. Ahogy ugyanis arról az ÁKK az mfor.hu-t tájékoztatta, a swapművelet futamidejét úgy határozták meg, hogy még az idén lejáró devizakötelezettségek előtt visszakapja a szükséges devizát a jegybanktól.
Látható tehát, hogy a holnapi törlesztés után sem "üresedik meg" a kormány kincstári számlája, a 187 milliárdnyi forint kifizetése után marad ugyanis még 1600 milliárd forint. Ez pedig nemcsak arra lesz elegendő, hogy a költségvetés havi hiányait fedezze, de arra is, hogy a július 28-án lejáró egymilliárd eurós devizakötvény visszafizetése is problémamentes legyen.
mfor.hu