3p

Hétfőn egy egymilliárd eurós devizakötvényünk lejárata lesz esedékes, melyet még 2009-ben bocsátott ki a Bajnai-kormány. Ez volt az első alkalom, amikor a válság után nemzetközi piacra léptünk.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint július 28-án egy 2009-ben kibocsátott 1 milliárd euró értékű devizakötvényünk jár le, melyre 6,75 százalékos kamatot fizetünk. Ennek a devizában denominált állampapírnak az a "különlegessége", hogy ez volt az első alkalom, amikor a 2008-as őszi válságot követően kiléptünk a nemzetközi pénzpiacokra - még a Bajnai-kormány égisze alatt. A cikk írásakor aktuális 308 forintos euró-forint kurzus mellett ez azt jelenti, hogy 308 milliárd forintot kell előteremtenünk.

A szükséges összegre azonban bőven van fedezet és forrás, hiszen a márciusi 3 milliárd dolláros devizakötvényünk kibocsátása pont az idén lejáró devizában denominált tartozások fedezésére szolgált. Az ekkor befolyt összeget egyébként az adósságkezelő a jegybanknál forintra cserélte, ami a kormány MNB-nél parkoltatott betéteibe vándorolt, majd most, amikor fizetési kötelezettség merül fel, szintén a jegybanknál euróra váltja a forintot és törleszt.

A dollárkötvény-kibocsátás is hozzájárult ahhoz, hogy a legfrissebb, június végi adatok alapján a kormány 3 éve nem látott összeget parkoltat a jegybanknál vezetett számláján. A fedezet tehát bőségesen rendelkezésre áll a 308 milliárd forint kifizetésére.

Magasabb fizetést szeretne? (X)

A törlesztés egyébként az elmúlt hetek adósságnövelő trendjét is megtörheti, hiszen a legfrissebb, július 18-i adat szerint a központi költségvetés adóssága immár 24 996 milliárd forintra rúg. Ez a törlesztést követően - minden egyéb változatlansága mellett - 24 688 milliárdra apadhat, ami nagyjából június közepi szintnek felel meg. (szerk.: az elmúlt egy hét forintkötvény lejáratainak és kibocsátásainak egyenlege érdemben nem okozott változást a kormányzati adósság szintjében) Vagyis az eurókötvényünk kifizetése mindössze a hatodik és hetedik hónapban felhalmozódott adósságnövekedést lesz képes ellensúlyozni. Május végéhez képest ugyanis 678 milliárd forinttal növekedett a kormányzati adósság.

Igenám, de valójában a teljes államháztartás adóssága nemcsak a kormányzati, hanem egyéb elemeket is tartalmaz. Mivel azonban erről csak negyedévente kapunk friss adatokat, a március végi állapottal számolunk. Azaz, a jelenlegi, törlesztés utánra becsült majdnem 24,6 ezer milliárd mellett még 610 milliárdnyi adóssággal rendelkezik az államháztartás.

Így becsléseink szerint a törlesztés után a teljes államháztartás adóssága 25 298 milliárdot tesz ki, amit ha egy aktuális állapotra becsült GDP-re vetítünk, akkor 84,4 százalékos GDP-arányos államadósságot kapunk.

Mindez azt jelenti, hogy bár július közepére fokozatosan 85,4 százalékra emelkedett az államadósság szintje, csak a törlesztés ezt 1 százalékponttal lesz képes javítani. Ismét hangsúlyozzuk: minden más változatlansága mellett.

A kalkulált törlesztés utáni 84,4 százalékos államadósság pedig arra is utal, hogy az első negyedév végi állapothoz képest 4 hónap alatt sem változhatott érdemben a GDP-arányos adósságrátánk. A második negyedév végi adatra ugyan még várnunk kell, ám korábbi becslésünk szerint annak mértéke 84,7 százalékra emelkedhetett.

Brüsszeli figyelmeztetés érkezett: újraindulhat a deficiteljárás? 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!