Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint május 9-én egy 12 éves futamidejű, 2005-ben, még 5 százalékos kamattal kibocsátott 500 millió fontos devizakötvényünk járt le.
A jelenlegi font/forint árfolyam mellett a törlesztés 183,8 milliárd forintot tett volna ki, a helyzet azonban nem ennyire egyszerű. Az adósságkezelő ugyanis a devizamozgások miatt felmerülő kockázatok kiküszöbölése érdekében a nem euróban befolyó forrásokat szinte azonnal euróra váltja (elswapolja), így a fenti 183 milliárd forintnál néhány tízmilliárddal többet kellett most visszafizetnünk.
Az akkori font/euró és a jelenlegi euró/forint árfolyamok figyelembe vételével a törlesztés 228,88 milliárd forintot tehetett ki május 9-én. Azt illetően, hogy az összeg előteremtése nem jelentett gondot a költségvetés jelenlegi (és elmúlt egy évben mutatott) állapota alapján, nincs kétségünk. A kormány jegybanknál vezetett számláján ugyanis március végén 1750 milliárd forint pihent (ebből 1232 forint- és 517,9 milliárd devizabetét formájában), ráadásul az ÁKK állampapír-aukciói is bármiféle nehézség nélkül zajlanak le, melyek szintén kizárják a finanszírozási gondokat. (A kormányzati KESZ-számlával kapcsolatosan a mérvadóbbnak tekinthető áprilisi adatok csak a cikkünk megjelenése után kerülnek publikálásra.)
A devizakötvény visszafizetése révén a központi költségvetés történelmi csúcson lévő adósságállománya is mérséklődhet, bár az április állapotról egyelőre nem állnak rendelkezésre nyilvános adatok. Március végén viszont 25 957 milliárd forintos tartozása volt a központi költségvetésnek, ami - az április végi állapottól függvényében - a kötvény visszafizetésével könnyen idei legalacsonyabb szintjére csökkenhetett. Ha nem is nagy léptékkel, de 2017-ben eddig még csak emelkedő adósságról számolt be az adósságkezelő.
Idén a mostanin kívül még két devizakötvény fog lejárni. Júliusban egy 1 milliárd eurós, októberben pedig egy 25 milliárd jenes kötvényt kell visszafizetnie a magyar államnak.
Székely Sarolta
mfor.hu