Az elmúlt pár év a bankok számára nem a legkellemesebb és legkiszámíthatóbb környezetet nyújtotta köszönhetően elsősorban a különféle új adóknak, a hatalmas hitelezési veszteségeknek, és az általános hitelundornak. Ezek pedig jelentős változásokat indukáltak a szektorban, amelyeket a nyolc nagybank (Budapest Bank, CIB Bank, Erste Bank, K&H, MKB, OTP, Raiffeisen és Unicredit Bank) 2010 és '12 közötti mérlegadatai alapján vettünk górcső alá.
A bankok esetében a mérlegfőösszegre (összes eszköz-, vagy forrásérték), a hitelekre, a betétekre és az adózott eredményre fókuszáltunk, illetve annak 2010-hez képest bekövetkezett változására. Legvégül pedig kitérünk még arra is, hogy az elmúlt 3 évben összesen mennyi pénzt is vettek ki a tulajdonosok, az anyabankok a hazai pénzintézetekből.
Élen az OTP
Nem nagy meglepetésre a nyolc nagybank között az OTP rendelkezik a legnagyobb mérlegfőösszeggel, melynek értéke 6471,4 milliárd forint volt 2012 év végén a legfrissebb adatok szerint, vagyis 280 milliárddal több, mint 2010-ben volt (+4,2 százalék). A mögötte lévő helyeken azonban átrendeződés történt annak eredményeként, hogy a K&H Bank esetében 743 milliárdos értékű csökkenés történt, vagyis majdnem negyedével esett vissza a mérlegfőösszeg. Így még 2010-ben még a második legnagyobb bank volt az OTP mögött, mára csak a harmadik helyet tudhatja magáénak. A dobogó középső fokát szintén értékbeli csökkenéssel, de átvette az Erste Bank.
A rangsorban több helycsere nem volt, ám érdekesség, hogy az OTP mellett még a Budapest Bank és az Unicredit volt képes a mérlegfőösszegének növelésére, sőt utóbbié arányaiban meg is haladta a legnagyobb magyar bank változását, hiszen 7,7 százalékkal 121 milliárdra emelkedett az eszközeinek értéke.
Senki sem növelte hitelállományát
A hitelállomány növekedése ugyanakkor egyik bankot sem jellemezte az elmúlt 3 évben, miután a bankok a hitel/betét arány javítására koncentráltak, de a lakosság és a vállalatok is inkább a tartozások visszafizetésére összpontosítottak, mint tervezték volna újak felvételét.
2010-hez képest legnagyobb mértékben az MKB-nál csökkent a hitelállomány nagysága: 572 milliárd forinttal, vagyis közel 28 százalékkal. Hasonlóan jelentős, 20 százaléknál nagyobb mértékben épült le még a CIB, az Erste, a K&H és a Raiffeisen Bank hitelállománya az elmúlt 3 évben. Ugyanakkor az OTP ebben a "mutatóban" is a legjobban teljesített, pontosabban a többieknél jobban tartotta szinten a hitelezési folyamatokat, hiszen az állomány "mindössze" 8,6 százalékkal mérséklődött 2953 milliárd forintra.
Betétgyűjtésben az Erste az élen
Bár 2010-hez hasonlóan 2012-ben is változatlanul az OTP áll az élen a betétállomány nagyságát tekintve, az eltelt időszak aktivitását nézve jócskán felülmúlja Csányi pénzintézetét az Erste Bank. A 2010-es állapothoz képest ugyanis közel 20 százalékkal, 209 milliárddal növelte a betétállományt. Az Erstén kívül jelentősebb n9vekedést realizált a CIB és a K&H.
A betétgyűjtés felfutásának köszönhetően egyébként az Erste Bank feljött a listán a negyedik helyre a K&H és a Raiffeisen mögé a betétállomány nagyságát tekintve.
Fele nyert, fele bukott 2010 óta
Az adózott eredményeket nézve a korábbi évekhez képest semmi változás nem történt, már ami a 2012-es eredményeket illeti: akik korábban is veszteséggel zárták az éveket, azok most is. A nyereségesek pedig maradtak nyereségesek, vagyis a Budapest Bank, a K&H, az OTP és az Unicredit zárta plusszal a 2012-es évet.
Ha a nyolc nagybank összesített teljesítményét nézzük, akkor az látható, hogy az általuk "generált" 175 milliárdos veszteség már jobb a 2011-esnél, amikor 228 milliárdos mínuszt hoztak össze év végére. A legnagyobb plusz az OTP-hez kapcsolódik, 52,5 milliárd forint, a legnagyobb mínusz pedig a CIB-hez kötődik; 127 milliárdos veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni.
Az elmúlt három év teljesítményét összesítve az látható, hogy 381 milliárdos mínuszt "termelt ki" a 8 nagybank, melyből 312 milliárdot realizált a feltőkésített MKB Bank.
A végén pedig érdemes egy pillantást vetni arra is, hogy melyik bank mennyi osztalékot fizetett ki a szektor számára nehezebb években. Egyértelműen a K&H áll az élen a tőkekivonásban, hiszen miközben a három év alatt alig 60 milliárdos adózott eredményt realizált a bank, ennek kicsit több mint a dupláját, 121,1 milliárd forintot vett ki osztalékként. Szintén jelentős volt még az OTP tőkekivonása is, hiszen a 298,1 milliárdos eredményből 81,8 milliárdot fizetett ki 2010 és 2012 között. Az Unicredit pedig következetesen minden évben 10 milliárd forintot vont ki.
Székely Sarolta
mfor.hu