4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mostanában mindenki azt kérdezi tőlem, hogy mi ez a bitcoin és mennyit ér? Szerintem a válasz az, hogy csak a Jóisten tudja, de azért ezt egy kicsit részletezném.

A pénznek, bármilyen pénznek azért van értéke, mert elfogadjuk egymás között csereként és értékőrzőként. A modern pénz, a papírpénz azért funkcionál, mert az állam kikényszeríti használatát, kötelez minket arra, hogy bármiféle tartozás fejében elfogadjuk. Ezért van a dollárbankjegyekre is ráírva: "this note is legal tender for all debts, public and private", magyarul ez a papírfecni felhasználható mind a magánadósságok, mind az állam felé történő adósságok (adók) kifizetésére. A modern pénz értékét tehát az adja, hogy az állam ennek használatát írja elő. Ugyanakkor az emberiség történetében sokáig voltak spontán pénzeszközök, amelyeket mindenki elfogadott csereeszközként, értékőrzőként (kagylóhéj, marha, arany, stb.). Ezek közül nyilván az arany az érdekes, mert legfőbb érdeme az, hogy nem rozsdásodik, nem tűnik el, nem könnyen olvad, azaz sokáig megmarad, és korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre. Ezért volt sokáig az arany a legfőbb pénzeszköz - pedig valódi haszna nincs.

Természetesen arany helyett bármit használhatnánk, DE, és itt jön a lényeg, a legfőbb feltétel, hogy ezt a közös értékmérőt mindenki elfogadja. Ha mindenki elfogadja pénzként, akkor pénzként funkcionál. Nagyon fontos, hogy bármi lehet pénz, nem kell, hogy belső értéke legyen, de valamilyen oknál fogva mindenkinek, vagy sokaknak el kell fogadnia. Tehát a pénz értéke leegyszerűsítve attól függ, hogy mennyien hisznek benne. Ha hisznek benne, hogy megtartja értékét, stabil értékőrző, s legfőképp mások is elfogadják, akkor lehet pénz. Ebből látszik, hogy a rendszerben komoly tehetetlenség van: nehezen válik valami pénzzé, mert ahhoz az kell, hogy sokan elfogadják, de ha meg már sokan elfogadták, akkor senki sem kérdőjelezi meg, és pénz marad sokáig.

És itt jutunk vissza a bitcoinhoz. Ez pont olyan, sőt még olyanabb, mint az arany, mivel valódi értékét az adja, hogy mások azt gondolják, hogy mindenki más értéket tulajdonít neki. A bitcoin értéke a belevetett hittel arányos, hasonlóan az aranyhoz. Ha kialakul egy ilyen közös fizetőeszköz - bármi is legyen az - akkor a tehetetlenség miatt már nem tud egy új képződni. Tehát az első, amit mindenki elfogad lesz a nyerő, a többi eltűnik - ha lesz egyáltalán első. Ugyanis a kormányok valószínűleg nem nézik jó szemmel a BTC terjedését, mert ezzel elveszítik a pénz ellenőrzése feletti jogot.

Mivel 21 millió bitcoin lehet, és a világ GDP-je 71 000 milliárd dollár, így ha mindenki bitcoint használna, akkor egy bitcoin értéke simán lehetne 3 millió dollár. Aki bitcoint vesz, az arra fogad, hogy idővel ebbe az irányba mennek a dolgok, s ebben az esetben nyilván még nagyon komoly emelkedés állhat a pénz előtt. Azonban mivel a BTC értéke pusztán a hitre támaszkodik, így nem lehet előrejelzést tenni, mert az is könnyen lehet, hogy valamilyen váratlan fordulat miatt eltűnik a süllyesztőben. Hol van például ma már az iWiW? Nincs, csak Facebook van. A közösségi média pont olyan hiten alapuló dolog, mint a BTC, amit mindenki elfogad, az válik működő modellé, és az, hogy melyik lesz a nyerő, nem feltétlenül előrelátható.

Tehát mennyi ér a bitcoin? Fogalmam sincs. Bármi elképzelhető nulla és a sokezer dollár között. Viszont úgy vélem - és lehet hogy nagyot tévedek - hogy a kormányzatok ellenezni fogják a virtuális pénzeket és fel fognak lépni terjedésük ellen, mert nem áll érdekükben, hogy ilyenek legyenek. A bitcoin egy lottószelvény, és egyelőre az is marad. Értem, hogy miért emelkedik, értem, hogy mi történhet vele, de nem tudom megmondani a jövőjét, mert a folyamat abszolút reflexív: a percepciótól, a belé vetett hittől függ, és annak a valóságra való visszahatásától... 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!