2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elhibázott döntés volt Görögország felvétele az euróövezetbe 2001-ben, és ezért az akkori német kormány, a szociáldemokrata párt (SPD) és a Zöldek koalíciója a felelős Angela Merkel jelenlegi német kancellár szerint.

Merkel egy választási kampánygyűlésen mondott beszédében hangsúlyozta: elődje, Gerhard Schröder "vette fel az euróövezetbe Görögországot, és ő vizezte fel a stabilitási és növekedési paktumot is", amely a költségvetési fegyelem biztosítását szolgálja. Mindkét döntés "alapjaiban hibás, és a jelenlegi nehézségeink egyik kiindulópontja" - tette hozzá a kancellár szerdai beszámolók szerint.

Görögországot "egyáltalán nem lett volna szabad felvenni az euróövezetbe" - emelte ki Angela Merkel a Schleswig-Holstein tartománybeli Rendsburgban mondott beszédében.

A kancellár ezzel szociáldemokrata kihívója, Peer Steinbrück bírálatára reagált, amely szerint megbukott Merkel megszorításokra épülő válságkezelő politikája. A legnagyobb német ellenzéki párt a dél-európai államot hitelekkel támogató trojka, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértőinek számításaira hivatkozva azt állítja, hogy Görögországnak 2020-ig további 77 milliárd euró támogatást kell adni, hogy ne omoljon össze államháztartása.

Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter szerint az SPD-nél "összetévesztik a nettót a bruttóval". Görögországnak nagyságrendekkel kisebb összegre, nagyjából 11 milliárd euróra lehet szüksége - fejtette ki a miniszter a Passauer Neue Presse című lapban szerdán megjelent interjúban. Schäuble azonban az SPD-vel szemben nem a 2020-ig tartó időszakról, hanem csak a hitelprogramok lejárta, vagyis 2014 utáni két évről szólt, és arról nem beszélt, hogy miként alakulhat a görög államháztartás helyzete az évtized végéig.

Németországban szeptember 22-én országos parlamenti választást tartanak. A görög válság kezelése azután lett kampánytéma, hogy a pénzügyminiszter az előző héten a német kormány részéről elsőként egy újabb támogatási program szükségességéről beszélt.

A trojka 2011 óta két csomagban összesen 240 milliárd eurónyi mentőhitelt ítélt oda Görögországnak.

Janisz Szturnarasz görög pénzügyminiszter a hét végén egy görög lapnak azt mondta, hogy Athénnak 2016-ig 10 milliárd euró körüli újabb külső támogatásra lehet szüksége.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!