9p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A képviselők előtt ismertette gazdasági programjának legfontosabb elemeit az ország első embere. Ebben társaságiadó-csökkentés, egykulcsos szja, és a bankokra kivetendő adó is szerepel. Emellett a jelzáloghitelek esetében a forint mellett teszi le a voksát a kormány. Letörnék az energiaárakat, felfüggesztik a kilakoltatásokat. Mfor.hu percről-percre.

14:07

"A költségvetésben továbbra is felettébb kétséges számok szerepelnek, de mindez a múlt része" - emelte ki Orbán. Ezekért az elszámoltatásnak meg kell történnie, de most a jövő a legfontosabb. A magyar gazdaság legnagyobb problémája az államadósság, az utóbbi nyolc évben 53 százalékról 80 százalék közelébe vitték fel az államadósságot, ami merénylet - szögezte le a kormányfő.

Hitelből élni rossz dolog, az elmúlt nyolc év következménye, hogy Magyarország ma nem a saját lábán áll, hanem hitelből él - hangsúlyozta a miniszterelnök. "Több lehetőség, több bizalom, több munkahely" - zárta beszédét Orbán Viktor. A parlament kétharmada percekig tartó vastapssal reagált. 

14:00

A kormány azt tervezi, hogy törvényt hoz, hogy a jövőben jelzálog bejegyzést csak forinthitel esetében lehessen eszközölni. Orbán Viktor a közüzemi díjak emelésére moratórium elrendelését javasolta, felkérte Fellegi tamás fejlesztési minisztert, hogy kezdeményezzen tárgyalásokat az ármagállapítás módszereiről az érintett cégekkel. A kilakoltatási moratórium elrendelése december 31-ig - ez a kormány utolsó intézkedése jelenleg. 

13:55

A kormányfő javasolja, hogy a pártok költségvetési támogatásának mértékét még az idén 15 százalékkal csökkentsék. A kormány költségvetési felügyelőket küld ki a jelentős közpénzzel gazdálkodó intézményekhez. Emellett leállítják a telefon- gépkocsi és bútorvásárlásokat a közszférában.

Nemzeti eszközkezelő létrehozása, a bedőlt lakásokat ez kezelné, hogy tárgyalással megegyezhessenek. "Azt javaslom, hogy a bankokm, biztosítók és a lízingcégek költségvetési befizetését emeljék meg 200 milliárd forintra" - mondta Orbán Viktor. Eddig 100 milliárd körüli bevételről lehetett hallani, ehhez képest ez jelentős meglepetés.

Az országnak stabil, jól működő bankokra, biztosítókra van szüksége, a kormáyn elkötelezett a bankrendszer stabilitása mellett - mondta Orbán. Ezeket az intézkedéseket a kölcsönös felelősségből származó kérés alapozta meg. Tárgyalást kezdeményeznek a bankokkal, hogy mi legyen az adó alapja és hogyan osszák szét. Ezt az adót három évre vezetnék be, további három év alatt vezetnék ki, erről is tárgyalni kell. 

13:50

Itt a bankadó: Segíteni kell azoknak, akik nem tudják fizetni hiteleik törlesztőrészletét, főleg azok után, hogy a kormány segített a bankokon az emberek pénzéből, amikor bajban voltak. Most az a minimum, hogy a banki szféra, mely a válságból az állami segítség után nyertesként jött ki, igazságos részt vállaljon a gondok leküzdéséből. "Mindenkinek ki kell vennie a részét a gazdaság talpra állításából" - hangsúlyozta Orbán

További intézkedések: költségstop az állami és költségvetési intézményeknél, a közszféra bérstrukturájának átalakítása, kiszervezések felülvizsgálata. Ezek összesen 120 milliárdnyi megtakarítást jelentenek a költségvetésnek - mondta a miniszterelnök. A 60 napon túli végkielégítések és egyéb jövedelmek megadóztatása a közszférában 98 százalékos kulccsal. Havi bruttó kétmilliós fizetési plafon bevezetése az állami, költségvetési szférában, beleértve a nemzeti bankot is. 

13:45

A beruházások során ma 51 engedélyt kell kérni, ezek harmadát a kormány eltörli. Emellett a kampányígéretnek megfelelően a miniszterelnök javasolja a szabad pálinkafőzés visszaadását az embereknek. Ezt az ellenzéki sorokból hangos nevetés fogadja.

Tizedik intézkedésként a kormány újra áfamentessé teszi az adományozást. A kabinet jelentősen javítani akarja a kistermelők élemiszerfeldolgozási- és értékesítési lehetőségeit. Emellett a Széchényi Kártya programot kibővítik, 50 millió forintra emelik a határát. 

13:36

A velünk versenyképes országok egykulcsos személyi jövedelemadót alkalmaznak, élenjárókból sereghajtók lettünk. Ami az előnyünk volt, az mostanra a hátrányunkká vált. Az első intézkedés a társdasági nyereségadó 19-ről 10 százalékra csökkentése évi 500 millió forintos forgalomnál. A második az egykulcsos családi jövedeladó bevezetése, melyre két év alatt állunk át, ez alatt kivezetik a rendszerből az adójóváírás intézményét. "Ennek az adórendszernek mindenki nyertese lesz, az átállás pedig fokozatosan, a teherbírásnak megfelelően történik majd" - emelte ki Orbán. Az egykulcsos személyi jövedelemadót és a családi adózást egyesítik, a kettő kiegészíti egymást.

A harmadik elképzelés, hogy a kkv-kat terhelő adók közül tíz kisadót eltörölnek. A negyedik, hogy ha valaki az adózott jövedelméből valakinek munkát biztosít, akkor az után ne kelljen még egyszer adót fizetnie, ez vonatkozik például a bébiszitterekre, kertészekre.

"Egy, kettő, illetve három gyermek után bizonyos munkából megkeresett jövedelem nem eshet állami elvonás alá, mert az a családé" - szögezte le Orbán.

13:30

Az új gazdasági rendszerhez új adórendszer kell, nem a mait kell toldozni-foldozni, hanem új alapokra kell helyezni - tér rá a konkrétumokra Orbán.  Nálunk az adórendszer bizalmatlanságra és spekulációra épült, büntető adózás volt, hiszen teljesíthetetlen dolgokat követelt, ezzel arra kényszerített mindenkit, hogy bújjon ki alóla, ahogy tud. "Így lett a becsületes emberből lúzer, mulya" - véli Orbán. 

"Ma 2,5 millió adófizető tart el tízmillió ember Magyarországon, erre nem lehet adórendszert építeni" - véli a kormányfő. Szerinte az adózásnak közösségerősítő érdekhálóvá kellene válnia, olyan részvétellé, amiben megérje részt venni, mert igazságos. Ehhez életszerű, egyszerű és munkabarát adórendszer kell. 

13:25

"Az ország sorsáról van szó, ezért nem nevezhetjük amatőrnek a küzdelmet, ami zajlik, ezért készüljenek fel tizenkét menetre" - mondta Orbán az Országgyűlés képviselőinek címezve. Szerinte a legfontosabb a kiszámíthatóság, a gondos, precíz, körültekintő munka, hiszen az emberek ezt várják el. 

A kormány az első akcióterv végrehajtásával kezdi meg a kormányprogram végrehajtását. "Magyarország a mai világban akar sikeres lenni és nem a tegnapiban"- mondta Orbán. A kormányfő szerint még nincs vége a válságnak, mindenhonnan aggasztó hírek érkeznek, azonban nekünk a külső folyamatokat a magyar gazdaság érdekében kell felhasználni. 

"A világban túlértékeltség uralkodik, a fellelhető pénz mértéke sokszorosan túlhaladja a gazdaságban lévő értékeket, ez pedig sorozatos buborékok kialakulásához vezet. Magyarország akkor lehet sikeres, ha mi is a termelő kapitalizmusra koncentrálunk, visszaszorítjuk a spekulációt" - újabb taps a padsorokból. 

Tíz év alatt egymillió új munkahely - a régi jelmondat ma először. Orbán szerint csak az említett termelő kapitalizmus lehet képes arra, hogy ezt megteremtse. 

13:18

"A feladat nem könnyű, hiszen az ország azt várja tőlünk, hogy az egész régi rendszert lebontsuk és építsünk egy újat". Orbán szerint ezt meg is fogják tenni, majd felemlegeti az új kormány eddigi érdemeit a kettős állampolgárság megadásától kezdve a nemzeti együttműködés megteremtésééig, valamint az új kormánystruktúráig. 

13:15

Orbán rátér a gazdaság helyzetének ismertetésére: "Eljött az idő a gazdaságban is, hogy a régi helyére új kerüljön" - kezdi a kormányfő.  A miniszterelnök szerint olyan rendszer működik, ami alapjaiban rossz és csak a haszonélvezői tartják fenn. Ez pedig oda vezetett, hogy kiestünk a harminc legversenyképesebb ország közül.

13:07

Schmitt Pál házelnök megadja a szót Orbán Viktornak, aki az árvíz elleni küzdelem ismertetésével kezdi beszédét. A miniszterelnök kiemeli, hogy senkit nem hagynak magára a természeti katasztrófa után, bízik abban, hogy minden magyar állampolgárnak segíteni tudnak majd az újjáépítésben. Ez kapja az első hatalmas tapsot  a parlamenttől. 

Előzmények

Múlt csütörtökön Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke egy gazdasági konferencián arról beszélt, hogy nem túlzás Magyarország esetében államcsőd közeli helyzetről beszélni, jelenleg "szűk esélyünk" van arra, hogy elkerüljük Görögország sorsát. Másnap ezt Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője is megerősítette sajtótájékoztatóján.

A hírek hallatán azonnal pánik alakult ki a piacon: a forint hirtelen 290 közelébe gyengült az euróval szemben és a magyar tőzsde is zuhanásba váltott. A hétvégén már szinte a komplett világsajtó hazánkkal foglalkozott, a CNN hírműsorában például José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének kellett védelmébe vennie Magyarországot.

Eközben a kormány háromnapos ülést tartott Lovasberényben, melyen egy gazdaságpolitikai akciótervet dolgoztak ki. Az ülés közben szombaton Varga Mihály, a miniszterelnökséget vezető államtitkár a korábbiakkal ellentétben már arról beszélt, hogy a kormány tartani akarja az idei évre kitűzött 3,8 százalékos hiánycélt.

Ebben bizonyára közrejátszott az is, hogy Orbán Viktor múlt csütörtökön Brüsszelben tárgyalt Barrosóval, a jelek szerint sikertelenül próbált az eddiginél magasabb hiánycélt kialkudni.

Hétfőn a Magyar Hírlap számolt be arról, hogy a kormány gazdasági akciótervében egykulcsos személyi jövedelemadó (szja), a magánnyugdíjpénztárak államosítása és a minimálbér megadóztatása is szerepel. Emellett a hírek szerint Orbán Viktorék külön adót vetnének ki a bankokra, mely akár a profitjuk harmadát is elviheti. Hivatalosan eddig csak az egykulcsos szja ötletét erősítették meg: a hét elején Varga Mihály a Bloomberg kérdésére 16, 19 vagy 20 százalékos adókulcsot tartott elképzelhetőnek.

"Egyik sem tűnik logikátlannak" - mondta az mfor.hu kérdésére Barcza György, a K&H Bank elemzője az új kormány kiszivárgott terveiről. Ugyanakkor a szakember számára is voltak meglepetések a megszellőztetett tervek között: a nyugdíjpénztárak direkt államosítása például nehezen lenne kivitelezhető.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!