3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly jócskán megugrott a költségvetés egyes országokkal szemben meglévő követelésállománya - derül ki a tavalyi költségvetés zárszámadásából. A gond, hogy ezeket évek óta képtelenek vagyunk behajtani.

Tavaly összesen 10,6 milliárd forintnyi devizakövetelése volt a magyar költségvetésnek külfölddel szemben, míg egy évvel korábban ez még "csak" 9,46 milliárdot jelentett. A 2014 fennálló követelésnek ráadásul 95,6 százaléka, vagyis

10,12 milliárd forint már lejárt követelés; a behajtására tehát finoman szólva is vajmi kevés esély van.

A külfölddel szemben fennálló követelés emelkedése két országhoz köthető. Nigériával szemben a 2013 év végi 796,8 millió forintos állomány 27,3 százalékkal emelkedett 1,014 milliárdra, Szudán pedig a korábbi 3,41 milliárd után 25,7 százalékkal többel, 4,286 milliárddal tartozik a magyar költségvetésnek. Az állomány ilyen fokú megugrása nem annak a következménye, hogy hirtelen még néhány százmillióval megtámogattuk volna az ottani kormányt és gazdaságot. A növekedés mögött két tényező áll:

  • egyrészt a dollár a forinttal szemben 2014 során 20,1 százalékkal erősödött, ami önmagában is növeli a követelés állományát az átértékelődés során,
  • kisebb részben pedig a 2014-re felszámított kamat is hozzájárult a változáshoz.

Emellett jelentősebb összeggel adós hazánk irányába Kuba is, a követelésünk nagysága 4,3 milliárd forint, mely néhány tízmillió forintot leszámítva teljes egészében lejárt követelés. Az árfolyamok tavalyi alakulása ellenére érdekesség, hogy az Észa-Koreával szemben fennálló követelésünk egyetlen forinttal sem változott. Akárcsak 2013 végén, úgy 2014 utolsó napján is 814,9 millió forinttal tartozik nekünk a diktatórikus ország, és a teljes állomány lejárt követelés már.

"Eminens diákként" egyedül Albániát említhetjük, aki tavaly az összes még meglévő adósságát is kifizette nekünk, ami 600 ezer forintot jelentett. Az ország egyébként 2013-ban is jelentősebb összeget, 628 millió forintot rótt le a tartozásából.

A költségvetésnek a devizában fennálló követelései mellett forintban is vannak kintlevőségei, melyek teljes állománya a korábbi 255,5 millió forintról 527,8-ra ugrott 2014-ben. A növekedés hátterében a jegybankkal szemben fennálló követelés emelkedése áll, ami nevezetesen a kormány MNB-nél vezetett Kincstári Egységes Számláján (KESZ) elhelyezett forintbetétet jelenti. 2013 év végén az államadósság év végi "beállítása" érdekében vészesen lecsökkentették a forintbetétek nagyságát, tavaly azonban ezzel a "trükkel" már nem éltek, ezért egy sokkal "egészségesebb", 524 milliós szinten zárta az évet a KESZ.

A költségvetésnek így tavaly mindösszesen 943,98 milliárd forintos követelése volt különféle országokkal és szervezetekkel szemben, ami a 2013-ashoz képest 29,2 százalékos növekedést jelent. Ebből 13,6 milliárd forint már lejárt követelés.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!