2015 harmadik negyedévében 365 millió forintot osztott szét a Magyar Nemzeti Bank a nem alapfeladatainak ellátására fordított, 5 millió forint feletti támogatások formájában - derül ki a jegybank honlapjára felkerült dokumentumból. A honlap szerint különösen társadalmi szervezet támogatására, foglalkoztatottai szakmai és munkavállalói érdek-képviseleti szervei számára, foglalkoztatottjai, ellátottjai oktatási, kulturális, szociális és sporttevékenységét segítő szervezet támogatására, alapítványok által ellátott feladatokkal összefüggő kifizetésre irányulnak ezek a kifizetések.
A harmadik negyedévben kifizetett 365 millió forint idén a legkevesebb összeg, hiszen az első három hónapban 842, a második negyedévben pedig minimum 693,6 millió forintot fordítottak támogatásra. 2015 egészében így minimum 1,9 milliárdnál járunk, mivel az MNB oldalán elérhető dokumentum csak az 5 millió forint feletti kifizetéseket tartalmazza.
A legfrissebb adatok szerint a július-szeptemberig terjedő időszakban a legtöbb támogatást a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesülete kapta Matolcsyéktól, 180 millió forintot, 100 milliós támogatásban pedig a Budapesti Corvinus Egyetem részesült. Mellettük 36 milliót kapott a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar, 15 milliót a Nemzeti Színház, 16-ot a Néprajzi Múzeum, 12 milliót a nyíregyházi Összefogás a Közösség Jövőjének Megalapozásáért Alapítvány. A szervezet feladata a helyicivil.hu leírása alapján egyebek mellett "az esélyegyenlőség és a méltó életkörülmények mindenki számára elérhető közelségbe hozása, a kisebbségek és azon belül a roma társadalom tagjainak felzárkóztatása."
Bár ezekhez képest igazán elenyésző összeg vándorolt a jegybankból a Kommentár Alapítvány kasszájába is, 6 millió forint, mégis említésre méltó ez a tétel. Az alapítvány amellett, hogy a Tranzit Fesztiválok szervezője (amely a beszámolója szerint a Miniszterelnökségtől és az Emberi Erőforrások Minisztériumától is kap támogatást), a Kommentár című folyóiart kiadója is. A lap szerkesztőbizottságában pedig Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár és L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára is helyet kapott.
Az L.Simon Lászlóhoz köthető szervezetek, cégek egyébként nem először tűnnek fel a jegybank által támogatottak listáján. 2015 második negyedévében 12,8 milliót adtak a Kortárs Folyóirat Kiadó Kft.-nek, melynek egyik tulajdonosa a Ráció Kft. Ez L.Simon és családjának korábbi cége, mely 2011 októberéig volt a tulajdonukban.
2015-ben a legnagyobb támogatást egyébként a Szépművészeti Múzeum kapta, 250 millió forintot. A második legnagyobb összeg a fent már említett Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálathoz jutott. A dobogó harmadik fokára 152 millióval a Művészetek Palotája került, és nem sokkal maradt el ettől a Szentendre-Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Magyar Állami Operaház, melyekhez egyaránt 150-150 millió folyt be.
Székely Sarolta
mfor.hu