2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hárommillió munkahelybe és hatvanmilliárd dollárba is kerülhet a Nagy Hármasként ismert amerikai autógyártók bukása.

Az amerikai autóeladások huszonöt éves mélyponton vannak, az állami segítség pedig még messze nem biztos. Mindez a cégek tevékenységének csökkentését, s így további elbocsátásokat eredményezhet a Chrysler, a Ford és a General Motors (GM) triumvirátusánál - közli a CNN.

Egy friss tanulmány szerint egy ötven százalékos csökkenés 2,5 millió munkahely megszűnésével járna 2009-ben. Az elemzést végző cég (Center for Automotive Research) csaknem 250 ezer kirúgással számol maguknál a gyártóknál, mintegy nyolcszázezerrel a beszállítóknál és 1,4 millióval az iparágon kívül - olyan közösségekben például, ahol autóipari üzembezárások miatt csökken a forgalom.

A működés ilyen arányú visszafogása makrogazdasági szempontból is nehéz helyzet elé állítaná az USA kormányát, ugyanis több mint 125 milliárd dollárral csökkennének a személyi jövedelmek az első évben, három év alatt pedig nagyjából 275 milliárddal. Ez az államnak 2009-ben csaknem ötvenmilliárd dollárjába, három év alatt pedig 108 milliárdjába kerülne.

Sokan függnek a triumvirátustól 

A GM, a Ford és a Chrysler együttesen sok százezer jól fizetett alkalmazottat foglalkoztat, és ennél még jóval több nyugdíjast (és családjaikat) lát el egészségügyi és más támogatásokkal. A Nagy Hármastól függők listája azonban nem ér itt véget, tucatnyi - szintén nagy létszámú - beszállító cég és több ezer kereskedő fennmaradása is múlik a detroiti óriásokon.

Teljes leállás sem kizárt 

Az elemzők szerint nem zárható ki az autógyártók teljes leállása sem. Ebben az esetben már az első évben hárommillió állás szűnne meg, és óriási sokk érné a teljes amerikai gazdaságot - elsősorban a kieső jövedelmek, adók és társadalombiztosítási bevételek, valamint a növekvő ellenszolgáltatás nélküli kormánykiadások miatt. Ez a forgatókönyv már az első évben hatvanmilliárd dollárjába kerülne az Egyesült Államoknak, három év alatt pedig 156 milliárddal könnyítené az államkasszát.

Csak a pénzügyeseknél volt több kirúgás 

A tegnapi nappal bezárólag 110,61 ezer elbocsátást jelentettek be az amerikai autóiparban idén, ami több mint kétszerese a tavalyi hasonló időszak adatának, és az összes iparág közül a második legnagyobb idei érték a pénzügyi után. Csak októberben több mint tizenötezer kirúgásról érkezett hír.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!