Hivatalosan is kinézte magának az állam a Takarékbankot
Az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tárgyal a Takarékbank német kisebbségi tulajdonosával a cég részesedésének megvételéről, a tárgyalásoknak a közeljövőben lehet eredményük - nyilatkozta Baranyay László, az MFB elnök-vezérigazgatója a Heti Válasznak. A szakember azt az információt is megerősítette, hogy a Széchenyi és a Gránit Bankkal a kormány tárgyal egy esetleges együttműködésről, de azok nem az MFB-hez csatlakoznának.
"Az MFB csoportnak nem feladata, hogy a kereskedelmi bankok helyett járjon el. Vannak viszont helyzetek, amikor átmenetileg muszáj a kereskedelmi bankok helyére lépnünk" - emelte ki Baranyay. Vagyis a stratégia vélhetően az, hogy egy részben állami tulajdonú bank segítené elő a vállalati hitelezést, és ezen keresztül a gazdasági növekedést, majd amikor elmúlik a jelenlegi hitelszűke, akkor az állam akár nyereséggel is kiszállhatna a pénzintézetből. A kormánynak egyébként régóta dédelgetett terve, hogy egy magyarországi kereskedelmi bankba bevásárolja magát, és ezen keresztül közvetlenül is hatást tudjon gyakorolni a hitelezési piacra.
A kiszemelt Takarékbank teljes neve hivatalosan Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt., a cég többségi tulajdonosai hazai takarékszövetkezetek és azokból átalakult bankok, melyek összesen 61,53 százalékos közvetlen és közvetett tulajdonrésszel rendelkeznek. Mellettük a cég 38,46 százalékos tulajdonosa a német DZ Bank. Baranyay nyilatkozata arra utal, hogy egyelőre a német kisebbségi tulajdonossal tárgyalnak, de hosszabb távon nem zárható ki, hogy a takarékokat is kivásárolná az állam.
A DZ Bank egyébként mérlegfőösszegét tekintve a negyedik legnagyobb német pénzintézet, mely összesen 900 takarékszövetkezetet tömörít 12 ezer fiókkal Németország-szerte. A cég 1997 áprilisában vette meg a Takarékbank többségi tulajdonrészét, majd a 2007-ben lezárult részvényvásárlási program keretében a takarékszövetkezetek lettek a cég többségi tulajdonosai, a német pénzintézet azonban továbbra is stratégiai befektetésként tekint kisebbségi részesedésére.
A tizenkettedikek a magyar piacon
A Takarékbank mérlegfőösszege 2010-ben 380 milliárd forint volt, a Magyar Bankszövetség adatai szerint ezzel a tizenkettedik legnagyobb pénzintézet volt a magyar piacon. Tavaly a mérlegfőösszeg kismértékben csökkent, de ezzel vélhetően nem veszítettek pozíciót, mivel a bankok többsége nem a terjeszkedésre fókuszált.
A Takarékbank az utóbbi években elsősorban a vállalati piacra, azon belül is a kkv-hitelek piacára koncentrált. A Bankszövetség ismertetője szerint 2010-ben a Takarékbank eredményességét súlyosan érintette a bankadó bevezetése, enélkül fennállásának legjobb eredményét prezentálta volna. A cég nyilvános beszámolója szerint a bankadó 1,273 milliárd forinttal rontotta az eredményt 2010-ben.
A Takarékbank gazdálkodásából egyébként az látszik, hogy a cég az utóbbi évek vérzivataros időiben is nyereséget tudott termelni, miközben a teljes bankszektor jövedelmezősége folyamatosan romlott. 2000 óta a pénzintézet minden évben pozitív adózott eredményt ért el, a mérleg szerinti eredménye is csak egyszer mutatott enyhe veszteséget. A mérlegfőösszeg folyamatosan emelkedett, a 12 évvel ezelőtti 124,3 milliárd forintnak ma már a háromszorosát teszi ki.
Ugyanakkor a számokból az is látszik, hogy ha az állam megveszi a pénzintézet egy részét, akkor sem számíthat komoly osztalékra, hiszen az évezred eleje óta összesen alig 3,2 milliárd forintot fizetett ki a tulajdonosoknak osztalék gyanánt a társaság. Vagyis komoly nyereséggel csak akkor számolhat az állam, ha úgy gondolkodik, hogy a jelenlegi helyzetben viszonylag olcsón megszerezheti a bankot, majd néhány év múlva kedvezőbb gazdasági környezetben drágábban adhat túl rajta.
A legfontosabb kérdés talán az, hogy megéri-e egy ekkora bankkal az államnak beszállnia a piacra. A vállalati hitelezést jelenleg is próbálja élénkíteni a kormány, többek között ezt szolgálta az MFB tavalyi 120 milliárd forintos feltőkésítése. A Takarékbank annyival tud többet nyújtani esetleg, mint az állami fejlesztési bank, hogy a takarékok révén az ország szinte minden részére el tudja juttatni termékeit, amit most az MFB nem tud közvetlenül megtenni.
Beke Károly
mfor.hu