3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Alacsony kamatokat és gyenge forintot. Ez a két fő célkitűzésük van. Az infláció mellékszereplő a történetben, és az is marad még jó sokáig.

Az MNB, mint a Kormány kinyújtott keze, fő feladatának a magyar gazdaság neomerkantilista-ázsiai mintákon alapuló exportorientált újraiparosítását tartja és ezt kívánja támogatni. Ehhez olcsó hitelt kell nyújtani a vállalkozásoknak és kellően gyenge devizát, hogy versenyképesek legyünk a világpiacokon.

Az alacsony kamatszintet már sikerült megvalósítani, és mint többször is leírtam, az MNB-nek nagyon fájna, ha kamatot kellene emelnie (lakossági átkonvertált jelzáloghitelek, NHP, kamatswapok, stb.), tehát ha teheti, nem fog. Komolyan vehetjük azt a mondásukat, hogy tartósan alacsonyan kívánják tartani a kamatszintet a jelenlegi 1,35%-os árfolyamon. Sőt, az sem kizárható, hogy tovább kell vágniuk. Az MNB másik fő célkitűzése ugyanis a gyenge forint. Az exporttámogatás mellett ennek az az oka, hogy a devizatartalékán akkor tud (nemzetgazdaságilag persze ez nem valós, csak számviteli) profitot realizálni az MNB, ha gyenge a forint (ez a nyereség meg ugye kell az alapítványos bulihoz). A régen megvett eurót ugyanis annál nagyobb nyereséggel tudja eladni, minél gyengébb a forint. Emiatt is fontos a gyenge, és ami szintén fontos, évről-évre szép lassan gyengülő forint.

Ugyanakkor a KKEU-régió fellendülése (ez szerintem is Európa új motorja lehet, lásd pl: //alapblog.hu/ipari-hatalomma-valik-kozep-europa-interju-a-ge-kozep...), a hazánkba özönlő EU-s pénzek és a pozitív folyó fizetési mérleg miatt a forint gyengítése nem olyan könnyű. Lehetséges, hogy még a jelenleginél is alacsonyabb kamatra lesz szükség a további gyengítéshez. Ha a forint tartósan beerősödne, az MNB újra a kamatvágások útjára fog lépni, efelől ne legyen kétségünk.

Az is valószínű, hogy az MNB az infláció esetleges megugrását viszonylag passzívan fogja tűrni, és hacsak nem durvul be a helyzet (4-5%-os, láthatóan tartós inflációs nyomás), nem fogja zavarni ha megugrik az infláció, sőt még örül is neki. Hiszen az állampapírokba terelt bankok és lakosság valamint külföldiek vagyonát így lehet a legkönnyebben elvenni: elinflálással, negatív reálkamatokkal. És így tudhat Magyarország adósságállománya szépen csökkenni is (a GDP-hez képest), ami szintén fontos célkitűzés.

Ez piacilag azt kellene, hogy jelentse, hogy tartósan alacsonyan maradnak a rövid oldali hozamok, de az inflációs veszély miatt meredek a hozamgörbe, ami még meredekebbé is válhat, ha egyértelművé válik mindenki számára az, hogy az infláció az MNB-t annyira nem zavarja. Így elég nehéz lesz pénzt keresni a magyar kötvénypiacon, mert ugye a rövid oldal negatív reálhozamot fog biztosítani, a hosszún van "carry" (+rolldown, pl: //www.forbes.com/sites/marcprosser/2013/02/04/one-of-the-most-profi...), de elég nagy az árfolyamkockázat. Az eurós kötvényeken meg nem biztos, hogy keres az ember, mert szerintem a forint gyengítése igencsak nehézkes lehet, nem biztos, hogy menni fog.

Fel van adva a lecke...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!