13:18
A kormányfő szerint komoly feladatok állnak az ország előtt, éppen ezért először az eddigi eredmények számbavételével kezdi beszédét, és csak ezt követően fog szólni a jövő céljairól. Elsőként természetesen az IMF-hitel teljes visszafizetését említi. "Kiszabadítottuk az országok az IMF szorításából, idő előtt az utolsó centig visszafizettük az előző kormányok által felvett hitelt". Erre csak olyan országok képesek, akik megfelelő tartalékokkal rendelkeznek, stabil a kormány, egységesek és összetartóak az emberek. A visszafizetéssel véget vetettek a kormány annak a nyomásnak, mellyel a megszorítások politikáját akarnák ránk erőltetni.
Lejárat előtti visszafizetésre rajtunk kívül 2 ország volt képes: Lettország és Izland - mondta Orbán Viktor.
Ezt követően a foglakoztatás javulására tért ki, illetve arra, hogy milyen erőfeszítéseket tettek a munka értékének megbecsülésére. Elsőként az infláció leszorítását említi. "Furcsa még, szokni kell a mondatot, de Magyarországon az árak lassabban emelkednek, mint más országokban".
13:21
A londoni elemzők a szovjet tudósok modern megfelelői szerinte; említette őket a gazdasági növekedési prognózis kapcsán. A kormányfő elmondta, ők azért annyira nem optimisták, hogy 2,5 százalékos növekedést várjanak jövőre; szolidabb, 2 százalékot várnak.
13:25
A kormány eddigi döntései közül kettőt emel ki a kormányfő: a leginkább szimbolikus értékű a rezsicsökkentés. "Nem emlékszem, hogy történt volna ilyen a hazánkban". Európában is egyedülálló, de szerinte már vannak óvatos követőink is. A rezsicsökkentés valójában Magyarország függetlenségéről szól Orbán Viktor szerint. Ennek érdekében meg kell szabadulni azon tényezőktől, melyek kiszolgáltatottá tették hazánkat - említi itt a nemzetközi multinacionális cégeket, a pénzügyi szektort. A kiszolgáltatottságnak vetnek ők véget.
Az eddigi rezsicsökkentés sem egy tollvonás műve, hanem kemény harcok eredménye a kormányfő szerint. Majd megerősítette a következő 11,1 százalékos mértékű csökkentést.
13:29
Másik fontos pont a devizahitelesek ügye, melyről Orbán szólni kívánt. Az eddigi eredmények szerinte még kevesek voltak. A kormányfő úgy látja, hogy amikor a bankok megkötötték ezeket az szerződéseket, visszaéltek a lakosság jóhiszeműségével, a saját helyzetükkel. Pontosan tudták ugyanis, mi lesz, ha elszabadulnak az árfolyamok. Ezt pedig onnan lehet tudni, hogy az árfolyamkockázatokat áthárították az ügyfelekre.
A bankok olyan üzletet kötöttek, melyek csak nekik jelentettek profitot, az pedig az üzleti életben elfogadhatatlan, hogy csak az egyik fél jár jól, és csak az egyik viseli a kockázatot.
"Szerintem erkölcsi kötelessége a bankoknak módosítani a szerződéseket az ügyfelek javára. Alakítsák úgy át, hogy az árfolyamváltozásból fakadó veszteség nagy részét ők viseljék. Ha ezt november 1-ig nem teszik meg, a kormány lépni fog" - ismételte a korábbi szavakat. Hozzáteszi: méltányos megoldást szeretnénk.
13:32
Nem érdemes szerinte illúziókat kergetni: a rezsicsökkentés és a devizahitelek miatt további támadásokra számít Orbán. A legtöbb, amit tehetnek, hogy állnak a viták elébe és küzdenek az igazukért. A bankoknak és a monopol helyzetben lévő nagy vállalatoknak is hozzá kell szokni az új helyzethez.
Most már mi vagyunk az erősebbek: nekik kell igazodni a magyarokhoz, és nem a magyaroknak hozzájuk.
Ezzel véget is ért a kormányfő felszólalása, mely után a frakciók véleményezhetnek.
13:35
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője szerint a kormány olyan gazdaságpolitikát visznek véghez, ahol a kisvállalatok nem mernek beruházni a kiszámíthatatlan környezet miatt. A foglalkoztatási adatokkal kapcsolatban pedig szerinte nagy kérdés, hogy honnan nézzük a dolgot, hiszen a munkaerő-felmérés adataiban a közmunkásokkal és a külföldön dolgozókkal könnyű növekedést elérni. Összefoglalva: úgy érzi, abszurd színjátéknak a szereplői vagyunk.
13:40
Mesterházy Attila szerint Orbán beszéde az 1950-60-as évek pártkongresszusának üléseit idézte, sőt nem is Magyarországról beszélt. Úgy véli, jövedelem, vagy volumenkorlát kellene a rezsicsökkentésben, hiszen a gazdagabbak esetében az uszodafűtést támogatja a kormány.
Szerinte a devizahitelesek ügyében a november 1-i határidő nem eredmény, hiszen a kormány korábban szeptemberi határidőt szabott meg magának. Ez a csúszás pedig akármennyire is próbálják úgy tálalni, hogy az legyen, nem siker.
13:45
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője szerint akik az extraprofitot zsebre teszik, sokkal kevesebb terhet vállaltak, mint a magyar emberek. Két kérdés megoldását szorgalmazzák: egyik az adókedvezmény kiterjesztése, mely már megkapta a támogatást. A másik pedig a családi csődvédelem kérdése.
13:50
Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője szerint az MSZP rezsicsökkentéssel kapcsolatos véleménye hiteltelen. Ők a kormányt támogatják ebben a kérdésben, sőt annak folytatására ösztönöznek, és javasolja a tűzifa esetében is megvizsgálni ennek lehetőségét.
Ugyanakkor nem érti, hogy ha eddig tudtak arról, hogy a rezsiszámlákban igazságtalan tételek vannak, miért vártak egészen mostanáig. "Az elmúlt 3 évben miért nem léptek az ügyben?" - tette fel a kérdést.
A bankoknak november 1-ig adott határidő csak időhúzás szerinte. Ehelyett azt kellene, hogy ha van javaslatuk, tegyék az asztalra, ne húzzák az időt, ne költsék a pénzt, hiszen még két hónap van a kitűzött dátumig.
13:55
Rogán Antal felszólalásában sokkal inkább a baloldal 8 éves kormányzását kritizálja, mint inkább Orbán beszédére reagált volna.
14:01
Ismét Orbán Viktor kapja meg a szót. Szerinte már mindegy, hogy ő mit mond, hiszen már el van döntve, hogy a következő hónapok milyen mondatokat fog hangoztatni az ellenzék. Erkölcsi kioktatást viszont nem kér. És ekkor elővette az elhíresült beszédet, melyből többek között az alábbi mondatot is idézte nagy felzúdulás közepette: "ehelyett hazudtunk reggel délben és este".
Az ország állapotára vonatkozó megjegyzésekkel kapcsolatban sajnálja, hogy nem ismerik el az elmúlt három év munkáját: életben tartotta az emberek reményét, hogy a rossz helyzetből ki fogunk jutni.
Eddig nem volt az ország elég erős a rezsicsökkentés végrehajtásához, akkor azt egy 10-szer nagyobb ország sem tudta volna véghez vinni - válaszolta Orbán Viktor Vona Gábor felvetésére, mely szerint miért nem cselekedtek ez ügyben korábban.
Székely Sarolta
mfor.hu