5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A "törékeny stabilizáció" kifejezéssel lehet jellemezni a magyar, a lett és az izlandi gazdaság jelenlegi állapotát, kilábalásról azonban még korai lenne beszélni - áll a Moody's Investors Service által a három gazdaságról kedden Londonban kiadott értékelésben.

A nemzetközi hitelminősítő szerint úgy tűnik, hogy a három ország gazdaságának teljesítménye kezd egyenletesebbé válni, és a fő jelzőszámok már nem mutatnak olyan drámai zuhanásokat, mint fél évvel ezelőtt. Ezt tükrözik a helyi piacok is, amelyeken talán már mérséklődik a lefelé irányuló nyomás.

Egyelőre azonban nem egyértelmű, hogy fenntartható folyamatról van-e szó, és még mindig korlátozott számban vannak olyan adatok, amelyek - stabilizáció, vagy a visszaesés ütemének enyhülése helyett - valós fellendülést jeleznek - áll az elemzésben.

A Moody's szerint egyelőre nem vonható le bizonyossággal az a következtetés sem, hogy e három, "súlyosan károsodott" gazdaság már elérte a mélypontot. A cég az elemzés szerint továbbra is "horog alakú" globális üzleti ciklussal számol, amelyben a fellendülési szakasz jóval kevésbé lesz meredek, mint a visszaesés volt, és így számottevően hosszabb ideig tart majd a visszatérés a válság előtti termelési szintekre.

Ha ez a forgatókönyv valósul meg, akkor valószínűtlen, hogy a leginkább károsodott európai gazdaságok a következő egy évben kikerülhetnek a "válság-üzemmódból", és e "törékeny stabilizációval" számoló forgatókönyv továbbra is indokolja a három vizsgált gazdaság adósbesorolásaira érvényes negatív kilátást - áll a Moody's keddi londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint a balti térségen kívül Magyarországot érintette az EU-gazdaságok közül a legnagyobb mértékben a válság. Ez nem meglepő, tekintettel a jelentős külső finanszírozási igényre, valamint a beruházások és az export vezérelte növekedési modellre.

A gazdasági visszaesés hatásai ugyanakkor a külső fizetési egyensúlyi helyzet gyors javulásában is megmutatkoznak; az idei első negyedévben a folyómérleg-hiány 2001 óta nem mért mélységbe süllyedt. A fizetési mérleghelyzet e kiegyensúlyozódási folyamata megteremti az alapját a jövőbeni fellendülésnek: 2010-ben a nettó export várhatóan már pozitívan járul hozzá a magyar gazdaság összkibocsátásához - áll a Moody's elemzésében.

A hitelminősítő szerint a jelzőszámok a magyar gazdaság dinamikájának fokozatos javulását mutatják, ugyanakkor a foglalkoztatási helyzet bizonytalansága és a kormány költségvetési takarékossági intézkedései továbbra is lefelé ható nyomást gyakorolnak a gazdaság teljesítményére.

A Moody's mindent összevetve - az idei 6,3 százalékos visszaesés után - jövőre is még 0,3 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít Magyarországon.

A londoni City nagy elemző és befektetési házainak körében mindazonáltal megoszlanak a vélemények arról, hogy a magyar gazdaság 2010-ben is recesszióban lesz-e.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings a közép-európai hármakról éppen előző nap kiadott átfogó londoni elemzésében Magyarországon 6,7 százalékos, Csehországban 4,5 százalékos gazdasági visszaesést, Lengyelországban 0,8 százalékos növekedést jósolt reálértéken 2009-re, 2010-re pedig 1,0 százalékos cseh és 1,5 százalékos lengyel növekedést, Magyarországon viszont 0,4 százalékos GDP-csökkenést valószínűsített.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a második negyedévi magyar GDP-adatokról két hete kiadott részletes összesítés után mindazonáltal azt írták: a számsor arra utal, hogy a magyarországi recesszió már elérte mélypontját. Ennek alapján a ház a 2010 egészére szóló magyarországi GDP-prognózisát 0,5 százalékos növekedésre javította az addig érvényben volt, 0,5 százalékos visszaesést jósló előrejelzésről.

A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) londoni befektetési részlegének nemrég kiadott új negyedéves feltörekvő piaci prognózisában szintén az állt, hogy a magyar gazdaság már túljutott a legnehezebb időszakon, és 2010 elején jó eséllyel megindul a növekedés.

Magyarországon e cég új forgatókönyve szerint is növekedés lesz 2010 egészében, összesen 0,2 százalékos, a BoA-ML által az idei évre várt 6,6 százalékos visszaesés után.

A Moody's keddi londoni elemzéséhez fűzött színkódos grafikus kimutatás azt jelzi, hogy a hitelminősítő több kulcsterületen jobb állapotban lévőnek tartja a magyar gazdaságot Lettországénál és Izlandénál.

A grafika a stabilizálódó szektorokat sárga, a kedvező folyamatokat mutató ágazatokat zöld, a továbbra is negatív irányzatú gazdasági területeket vörös színben mutatja.

Magyarország esetében egyetlen "vörös kategória" sincs: a vizsgált nyolc szektorból hat sárga, kettő pedig - az üzleti és fogyasztói bizalom, valamint a piaci helyzet - zöld színt kapott.

Izlandnak három piros gazdasági területe van - üzleti és fogyasztói bizalom, kormányzati adóbevételek, belső hitelpiac -, Lettországnak pedig kettő (építőipar/ingatlanszektor, belső hitelpiac).

A Moody's kiemeli, hogy listáján csak e három ország szuverén adósbesorolásai romlottak több osztállyal az elmúlt két évben. Mindazonáltal Magyarország itt is előnyben van: besorolását a cég 2008 nyara óta két fokozattal, "A2"-ről a jelenlegi közepes befektetői "Baa1"-re gyengítette, Lettország  besorolása ("Baa3") ugyanakkor négy, Izlandé ("Baa1") pedig hat fokozattal romlott.

Lettországot a másik két nagy hitelminősítő - Fitch Ratings, Standard & Poor's - már befektetési szint alatt, a spekulatív "BB" sávban tartja nyilván. Az EU-n belül Lettországon kívül még Romániának van spekulatív szuverén osztályzata e két cégnél.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!