3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar bankrendszer adósmegítélése szempontjából negatív, hogy jövőre is változatlan marad a bankokra kirótt különadó mértéke - áll a Moody's Investors Service csütörtökön Londonban ismertetett állásfoglalásában.

A Moody's szerint a döntés valószínű következménye az lesz, hogy a magyar bankok 2013-ban is veszteségesek maradnak, ami kedvezőtlen hatást gyakorol tőkemegfelelési mutatóikra, és rontja hitelezési kapacitásukat. Úgy vélik, a 2010-ben bevezetett bankadó más, unortodox kormányzati intézkedésekkel, valamint a gyenge gazdasággal és a gyorsan növekvő hitelveszteség-leírásokkal együtt már abban az évben 97 százalékkal 6,7 milliárd forintra csökkentette éves összevetésben a magyar bankok jövedelmezőségét; ez 0,2 százalékos sajáttőke-arányos megtérülésnek felelt meg.

A következő évről a magyar piacon tevékenykedő bankok már 288,8 milliárd forint összesített veszteséget jelentettek; ez a Moody's adatai szerint 9,85 százalékos negatív sajáttőke-arányos megtérüléssel volt egyenlő. A magyar bankszektor teljesítménye 2012-ben is gyenge, ezt mutatja az idei első félév 280 milliárd forintos rendszerszintű vesztesége. A hitelminősítő számításai szerint a bankadó 2011-ben a magyar bankrendszer tartalékképzés előtt számolt bevételeinek hozzávetőleg a 25 százalékát tette ki.

A Moody's elemzése szerint a cég által adósbesorolással ellátott nyolc magyar bank közül csak három ért el profitot tavaly és 2012 első felében: az OTP Bank, a Budapest Bank és a K&H. A hitelminősítő szerint ez azt tükrözi, hogy ezeknek a bankoknak fenntarthatóbb a stratégiájuk és jobb a kockázatkezelési gyakorlatuk, mint a többi banknak. Az elemzők várakozásai szerint a magyar GDP az idén 1,4 százalékkal csökken, és jövőre is csak 0,3 százalékkal növekszik. A jövő évi növekedési prognózis is arra a feltételezésre alapul, hogy fennmarad a külső kereslet - hangsúlyozták a Moody's szakértői.

Az idei egész éves magyarországi recesszió konszenzusos előrejelzés Londonban, és van olyan elemzői vélemény is - bár nem ez a londoni konszenzus -, amely szerint a magyar gazdaság teljesítménye valószínűleg még jövőre is csökken.

A Capital Economics elemzése szerint az euróövezeti recesszió mélyül, és ez erőteljesen sújtani fogja a magyar exportot, amely jelenleg a magyar gazdaság egyetlen hajtóereje. A belső fogyasztás a feszes hitelkondíciók és a költségvetési szigor miatt ugyanis még mindig zsugorodik. A ház elemzői mindezt összegezve közölték, hogy az idén 1,5 százalékos, és jövőre is még 0,5 százalékos visszaesést várnak a magyar gazdaságban.

A Barclays új, felülvizsgált negyedéves prognózisa szerint a magyar GDP az idén 1,1 százalékkal csökken, jövőre 0,3 százalékkal növekszik.

A Morgan Stanley elemzői legutóbbi, felülvizsgált prognózisukban 2012 egészére 1,2 százalékos GDP-mínuszt, jövőre 0,7 százalékos növekedést valószínűsítettek a magyar gazdaságban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!