4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2001-2002-es minimálbérduplázás egy teljes iparágat, a textilipart vitte lejtőre. Nagy kérdés, hogy a 2017-esre hogyan fognak reagálni a cégek.

15 százalékos, a jelenlegi infláció nélküli gazdaságban drasztikusnak mondható minimálbér növekedés lesz jövőre a kormány és az érdekképviseletek keddi megállapodása alapján. A garantált bérminimum esetében pedig még ennél is magasabb, 25 százalékos emelést "vitt át" a kormány.

A drasztikus béremelést ugyan az állam a szociális hozzájárulási adó 5 százalékpontos mérséklésével, valamint a 9 százalékos társasági adó bevezetésével próbálja kompenzálni, de számos szervezet szerint a változások komoly érvágást fognak jelenteni nagyon sok cég számára.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára szerint a "túlhúzott" minimálbér és a kevés kompenzáció miatt számos vállalkozás fog becsődölni, és erősödni fog a feketegazdaság. Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke attól tart, hogy a vállalkozók nehézségei miatt ellátások szűnhetnek meg kistelepüléseken. A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség közleménye pedig - igaz még hétfőn, a megállapodás előtt - arra mutatott rá, hogy a kisvállalatok nem fogják tudni kigazdálkodni a drasztikus béremelés költségeit.

Hogy miért nem, arra szerdai cikkünkben már rávilágítottunk, de röviden összefoglalva az látszik, hogy a bérköltségek átlagban 10-20 százalékkal nőhetnek, mivel a tapasztalatok alapján a teljes bérskálán (legalábbis annak nagyobbik részén) tovább fog gyűrűzni a minimálbér, illetve a garantált bérminimum megugrása. Márpedig ezeknek a béreknek a költsége a 2016-os szinthez képest előbbi esetben 10,5, utóbbiban 20,1 százalékkal fog nőni még akkor is, ha figyelembe vesszük a szociális hozzájárulási adó 5 százalékpontos mérséklését is.

Azoknál a cégeknél, ahol a termelés munkaintenzív, vagyis a költségek jelentős részét az élő munka terhe teszi ki, ott ilyen mértékű bevételnövekedésre lenne szükség ahhoz, hogy a vállalat pénzügyi pozíciói ne romoljanak. Márpedig ebben az alacsony inflációs környezetben nehéz elképzelni, hogy tömegével tudnának a cégek ilyen mértékű bevételugrást realizálni. Ugyan a társasági adó mérséklése különösen a nagyobb, eredményesebb cégeknél valamelyest kompenzálhatja ezt az eredményromlást (már csak azért is, mert ezeknél többnyire a teljes költségszerkezetben az előmunka költsége arányaiban alacsonyabb), azok a mikro-, kis- és középvállalatok, amelyek nagyon alacsony profitrátával működnek, vagy esetleg már most is a túlélésért küzdenek, minden bizonnyal megoldhatatlan feladat előtt találják magukat jövőre.

Hogy a drasztikus minimálbéremelés hova vezethet, arra jó példa a 2001-2002-es ugrás, melynek köszönhetően szinte eltűnt Magyarországon a könnyűipar. Az első Orbán-kormány idején 2001-ben ugyanis 25 500 forintról 40 ezerre, majd a következő évben 50 ezerre emelkedett a minimálbér szintje, vagyis két év alatt megduplázódott. A lépéseknek – és persze a kínai importnak, valamint az erős forintnak - köszönhetően a munkaintenzív iparágak, jellemzően a könnyűipar cégei egymás után építették le idehaza tevékenységüket, húzták le a rolót, a nemzetközi cégek szedték a sátorfájukat.

Jól látszik ez a KSH éves adatsorából készített diagramon is, ahol 2001-et követően azt láthatjuk, a könnyűipar teljesítménye szinte minden évben visszaesett 2009-ig ráadásul számos esetben 10 százalék körüli mértékben, miközben a feldolgozóipar összességében nőni tudott.

Talán még beszédesebb a következő ábra, ahol a magyar ipar által előállított pamut-szövet, illetve bőr, lábbeli mennyiségét láthatjuk éves bontásban.

Ugyan a mondás szerint kétszer ugyanabba a folyóba nem lehet belépni, de ne legyen illúziónk, ilyen mértékű béremelést sok vállalat nem fog tudni kigazdálkodni legálisan.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!