4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország az átlag felett teljesíti az Európa 2020 stratégia célkitűzéseit, de a folytatáshoz az is kell, hogy a sikeres országokat az unió ne korlátozza a gazdasági autonómiájukban - mondta Turóczy László, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára az Országgyűlés európai ügyek bizottságának hétfői ülésén Budapesten.

A gazdaságtervezésért és versenyképességért felelős helyettes államtitkár az Európa 2020 stratégia félidejéhez érve számolt be annak eddigi eredményeiről és a felülvizsgálatára vonatkozó kormányzati álláspontról.

Nem attól lesz versenyképes az EU, ha az országok azonos szabályok szerint tevékenykednek, hanem az egyes tagállamok saját versenyképességének együttese adja ki a közösség versenyképességét - tette hozzá Turóczy László.

Az Európa 2020 stratégia lényege az, hogy fenntartható növekedési pályára állítsa a közösség gazdaságát. Ehhez öt célt számszerűsített is - kezdte az ismertetést a helyettes államtitkár. Így a 20–64 évesek körében a foglalkoztatottság aránya érje el a 75 százalékot. A kutatás-fejlesztés és az innováció ösztönzésére irányuló beruházásokra kell fordítani a GDP 3 százalékát. Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest 20 százalékkal csökkenteni kell, a  megújuló energiaforrások arányát 20 százalékra kell növelni, továbbá 20 százalékkal kell javítani az energiahatékonyságot. Az oktatás területén el kell érni, hogy a 30 és 34 év közötti uniós lakosok legalább 40 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezzen. Végül pedig 20 millióval csökkenjen azok száma, akik nyomorban és társadalmi kirekesztettségben élnek.

Uniós szinten felemásnak nevezte a helyettes államtitkár a stratégia félidős eredményeit: nem lett az EU a világ legversenyképesebb régiója és a foglalkoztatás növekedése is szerény maradt.

A célok magyarországi elérése közül két terültet emelt ki Turóczy László: a gazdasági növekedés meghaladja az uniós átlagot, a foglalkoztatottságot tekintve pedig felidézte, hogy a munkahelyek száma 350 ezerrel nőtt 2010 óta.

A stratégia 2020-ig - uniós szinten - nem igényel kiegészítést, mivel a célok alkalmasak a tartós növekedés elérésére. Fontosnak mondta, hogy a sikeres országok gazdaságfejlesztési eszközeit ne korlátozza a közösségi apparátus, hanem folytasson azokról folyamatos párbeszédet a tagállamokkal, amelyek egymással is rendszeresen megvitatják az aktuális kérdéseket.

A bizottsági vitában nagy hangsúlyt kapott a kutatás-fejlesztésre fordított források elosztásnak javítása, hogy azok eljussanak a kkv-k szintjére is. Erről Turóczy László kifejtette, hogy az idén indult uniós költségvetési időszakban kutatás-fejlesztésre két és félszer annyi, összesen 700 milliárd forint áll rendelkezésre, mint az előző hét évben. A pályázatok majd úgy szólnak, hogy a nagy cégeknek kötelező lesz maguk mellé venni kis- és közepes vállalkozásokat, illetve egyetemeket is.

Józsa István (MSZP) úgy vélte, hogy a munka alapú társadalom - mint cél - ellentmondásban van az innovációval. A kevésbé képzett munkaerő ugyanis csak tömegtermelésre alkalmas.

Hörcsik Richárd (Fidesz) pedig az elvárt 40 százalékos felsőfokú képzettségi részarányt hasonlította össze a jelennel, és hozzátette, hogy megítélése szerint a régióban ehhez Lengyelország és Szlovákia van a legközelebb.

A helyettes államtitkár ezzel kapcsolatban úgy vélte, hogy a felsőoktatásban a műszaki-természettudományi képzés támogatható, mivel ezek járulnak hozzá a gazdaság fejlesztéséhez. Ugyanakkor a szakképzés aránya és minősége növelhető, mivel ma hiány van középiskolai végzettségű, műszaki fehérgallérosokból.

Végül a foglalkoztatás került terítékre: az ellenzéki tagok szerint a munkanélküliséget csak a közfoglalkoztatás csökkentette. Turóczy László a közfoglalkoztatást a válságra adott válasznak nevezte, és azt a véleményét fogalmazta meg, hogy az  új piaci munkahelyek át fogják venni a helyét.

A bizottság egyhangúlag úgy határozott, hogy bekapcsolódik a jövő évi költségvetési törvényjavaslat egészének a részletes vitájába, így véleményezhet minden olyan módosító indítványt, amely a hatáskörébe tartozik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!