Az NHP kivezetése elsősorban a volumen csökkenésével fog megvalósulni, de olyan módon, hogy a piaci hitelezés vegye át a szerepét. Az ennek érdekében meghirdetett Növekedéstámogató Program (NTP) két részből áll, az egyik a az NHP kivezető, harmadik szakasza lesz, míg a Piaci Hitelprogram (PHP) egy j monetáris eszköztárat foglal magában.
A NHP kivezető szakasza két egyenként 300-300 milliárdos pillérből áll. Az első pillér a már ismert feltételek mellett nyújtja tovább az NHP-t, de úgy, hogy 1 milliárd forintra csökken a maximálisan felvehető hitelösszeg, és a hitelcélok köre is szűkül.
Az NHP másik pillére a hosszú lejáratú devizafinanszírozásban megfigyelhető piaci torzulásokat kívánja kezelni. A devizabevétellel rendelkező vállalatoknak nyújt devizaforrást. Az MNB ebben az esetben is nulla százalékos kamat mellett ad majd forinthitel a banknak, de azt piaci árazású devizacsereügylet (CIRS) formájában euróra cseréli a devizatartalékok terhére.
Az NHP mellett lesz PHP is
Az NHP kivezető szakasza mellett az MNB egy olyan hitelprogramot indít el, amellyel - reményeik szerint - a hitelezési kockázatokat csökkenteni tudják. A Piaci Hitelprogram 3 részből áll majd, egyrészt az MNB új eszközei segítségével - a kkv-hitelezési aktivitás függvényében – a piacinál kedvezőbb feltételek mellett kamatkockázatot vállal át a kereskedelmi bankoktól. Az 1000 milliárdos keretösszegű kamatcsere (HIRS) ügyletben csak azok a bankok vehetnek részt, akik számszakilag vállalják, hogy növelik a kkv-hitelállományukat. Azok a bankok, akik részt tudnak venni a HIRS-ben, lehetőséget kapnak, hogy preferenciális betételhelyezési lehetőséget kapnak a jegybanknál, vagyis irányadó kamaton helyezhetik el likviditásuk egy részét. Ennek a preferenciális betétnek a keretösszege 500 milliárd forint.
A PHP második része abban áll, hogy a PHP-ban részt vevő hitelintézetek türelmi időt kapnak a tőkekövetelményi puffer emelésében. A jegybank szerint ugyanis egy bank működése esetén a kkv hitelezést előtérbe helyező üzleti modell kisebb kockázatokkal jár.
A PHP harmadik része pedig egy új vállalati hitelinformációs rendszer elindítását jelenti, amely segítséget nyújt a bankok számára valamennyi magyar vállalat hitelkockázatának felmérésében.
A jegybank számításai szerint a PHP 250 milliárdnyi hitelezési hatást fog indukálni jövőre, amelyet az NHP kivető szakaszával együtt 250-400 milliárddal fogja megnövelni jövőre a kkv-hitelállományát. A program számszaki hitelvállalást vár el a bankoktól. azok a bankok, akik belépnek, azokat az MNB aktív bankoknak tekinti, akik nem, azokat passzívnak. Az MNB reményei szerint a most bejelentett változások, programok biztosítani fogják, hogy jövőre a magyar gazdaság növekedését ne gátolják a hitelezési folyamatok.
mfor.hu