2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen rontotta előrejelzését Oroszország központi bankja, amely szerint idén akár 3,9 és 4,4 százalék közötti mértékben zsugorodhat a gazdaság, az éves infláció pedig elérheti a 12-13 százalékot.

A korábbi prognózisban 3,2 százalékos GDP-csökkenés és 10,8 százalékos infláció szerepelt. A jegybank az igazgatótanács pénteken tartott ülése után kiadott előrejelzésében három forgatókönyvet vázoltak fel a következő három évre.

Legrosszabb esetben, ha a kőolaj hordónkénti átlagára 40 dollár alatt lesz 2016-18-ban, Oroszország bruttó hazai terméke (GDP) 5 százalékkal vagy többel is zsugorodhat jövőre, az infláció pedig 7-9 százalék között alakulhat. A gazdaság legkorábban 2018-ban indulhat növekedésnek.

A derűlátó forgatókönyv szerint az Urals típusú nyersolaj hordónkénti átlagára fokozatosan emelkedik és 2018-ra eléri a 70-80 dollárt. Ebben az esetben a GDP jövőre 0-0,5 százalékkal, 2017-ben 1-2 százalékkal, 2018-ban pedig 2,5-3,5 százalékkal növekedhet.

A következő három évre 50 dollár körüli olajárral számoló alapforgatókönyv azonban az, hogy az orosz gazdaság teljesítménye jövőre várhatóan 0,5-1 százalékkal csökken, 2017-ben 0,1 százalékkal, 2018-ban pedig 2-3 százalékkal növekedhet. Az infláció az optimista és az alap forgatókönyv szerint is 5,5-6,5 százalékra mérséklődhet jövőre, a következő két évben pedig 4 százalék körül alakulhat.

Az idei első félévben 52,5 milliárd dollárt tett ki a nettó tőkekivonás értéke a tavaly egész évi 154 milliárd dollár után. A jegybank arra számít, hogy idén az egész évben 85 milliárd dollárt tesz majd ki a nettó tőkekivonás. Alapesetben jövőre 56 milliárd, 2017-ben 53 milliárd, 2018-ban pedig 47 milliárd dollárral, jó esetben pedig 65, 61, illetve 58 milliárd dollárral haladhatja meg az Oroszországba behozott tőke értéke a kivont tőkéét.

Az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint Elvira Nabiullina, a központi bank elnöke a kamatdöntő tanácskozás utáni sajtótájékoztatóján beszélt arról is, hogy nem számítanak a rubel árfolyamának további gyengülésére, arra viszont igen, hogy erős ingadozások lehetnek. Az árfolyamra a nagyobb hatást az olajárak gyakorolják, a tőkeáramlásé gyengült.

Az orosz jegybank az elemzői várakozásokkal összhangban 11 százalékon tartotta az alapkamatot, mert a rubel újbóli gyengülése növelte az inflációt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!