A közgazdász a megállapodás meglepetései között említi az euróövezeti államok által a bankoknak - az adósságleírás ellenében - ígért 30 milliárd eurót, továbbá azt, hogy az EFSF, az újonnan kibocsátott tagállami kötvényekre vonatkozó biztosítási eszköze csupán "megvásárolható opcióként" szerepel a közleményben.
Az euróövezeten kívüli államok, intézmények és befektetők bevonására létrehozandó különleges célú gazdasági egységgel (SPV) kapcsolatosan Jakobsen annak a véleményének ad hangot, hogy aligha lesz olyan, aki önként, puszta szívességből forrásokat biztosítana az EFSF részére.
A legnagyobb gond az, hogy 800-1000 milliárd eurónyi hatást látnának szívesen az euróövezeti vezetők, de legelőször azt kellene pontosan megállapítani, hogy mennyi európai forrást igényel a bankok feltőkésítése - írja elemzésében a dán bank elemzője, aki megjegyzi, az Európai Bankhatóság által közzétett számok jóval elmaradnak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által korábban jósolt 200 milliárd eurós szinttől.
"Úgy tűnik, a politikusok azt gondolják, elegendő időt nyertek az állandó euróövezeti mentőmechanizmus, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) bevezetéséhez, vagy egy, a G20-as államok november eleji találkozója után elkészítendő újabb nagy terv kidolgozásához" - írta elemzésében a szakértő. Jakobsen a piaci reakcióval kapcsolatosan azt hangsúlyozza, hogy a befektetők mindig a legkisebb ellenállás útját választják, és "imádják az ingyenes és olcsó pénz lehetőségére utaló bejelentéseket". Amit látnak, hogy a bankok több pénzt kapnak, és lesz finanszírozás a banki tevékenység folytatására - teszi hozzá.
A Saxo Bank elemzője arra hívja fel a figyelmet, hogy a kritikus pont továbbra is Olaszország. Jóllehet Róma elkötelezte magát a nyugdíjkorhatár emelése mellett, a kérdés az, a politikai feszültségek közepette Silvio Berlusconi, Olaszország miniszterelnök képes lesz-e végrehajtani a vállalt reformokat - értékel a szakember.
A közgazdász szerint az euróövezeti vezetők megállapodása annyira "áltató és, olyannyira hiányoznak belőle a részletek", hogy nem érdemes túlságosan örvendezni. "Végleges megoldást ígértek vasárnapra, ez nem valósult meg. Most ismét egy tervre vonatkozó tervet jelentettek be, ráadásul a részletek csak a november eleji G20-as csúcs után derülnek ki. Remélhetőleg addigra több értelmet nyer az euróövezeti vezetők megállapodása" - írta a Saxo Bank elemzője.
MTI