3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg egyes amerikai makroadatokban a szakértők már újabb jeleket véltek felfedezni a gazdasági válság enyhülésére vonatkozóan, Európában szinte csak negatív hírek láttak napvilágot szerdán.

Júniusban 4 százalékkal 27 milliárd dollárra nőtt az amerikai külkereskedelmi mérleg hiánya az import bővülése miatt, amire először volt példa az elmúlt 11 hónapban. Az elemzők szerint a behozatal növekedése újabb jel, hogy a gazdaság kezd fellélegezni a krízis nyomása alól.

Ezzel szemben az euróövezet ipari termelésének júniusi 0,6 százalékos csökkenése ismét felerősítheti azokat a hangokat, miszerint Európában még nem kezdődött meg a kilábalás a gazdasági válságból. Az elemzők a májusi 0,6 százalékos növekedés után júniusra 0,3 százalékos emelkedést vártak.

A gazdasági válság folytatódását támaszthatja alá az is, hogy Németországban olyan mértékben csökkent a repülőterek forgalma idén az első fél évben, amire az adatrögzítés kezdete, 1951 óta nem volt példa. Az első fél évben 3,6 millióval, azaz 7,8 százalékkal kevesebben utaztak belföldre és külföldre, mint egy évvel korábban: akkor számuk 42,6 millió volt.

Az euróövezet ipari termelésének visszaesése, és a repterek csökkenő forgalma ellenére a német Ifo gazdaságkutató azonban továbbra is úgy véli, már megkezdődött a kilábalás a gazdasági válságból, miután az intézet szerdán 63,6 pontra emelte az euróövezeti gazdasági hangulatmutató indexét a mostani, harmadik negyedévre az előző negyedévi 55,1 pontról.

Habár az Ifo index szerint az euróövezetben javulhat a gazdasági hangulat, erre nem sok minden adhat okot az Európai Unió kelet-közép-európai államaiban: a Román Nemzeti Bank adatai szerint mintegy 43 százalékkal csökkentek az első félévben a közvetlen külföldi beruházások Romániában a tavalyi hasonló időszakhoz képest, míg Csehországban az idei első hat hónapban 13 százalékkal mérséklődött az eladott új személygépkocsik és könnyű haszonjárművek száma.

A negatív nemzetközi makrogazdasági hírek ellenére az európai tőzsdék pozitív napot zártak, a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX is csaknem két százalékos emelkedéssel fejezte be a kereskedést, míg a forint euróárfolyama visszaerősödött 272 forint alá a keddi 273 forintról.

Ennek egyik oka lehet, hogy jobbára pozitív vállalati hírek érkeztek a világból szerdán: a második negyedévben növekedett az E.ON, az ING pénzügyi csoport, valamint a világ legnagyobb bányavállalatának, az ausztrál BHP Billitonnak az adózott eredménye is, csökkent viszont a Nestlé profitja 2,7 százalékkal.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!