David Cameron a londoni alsóház képviselőinek tartott tájékoztatójában kijelentette: kedden Londonban EU-tisztviselők tanácskoznak egy szankciótervezetről, amely 18 olyan személyt érintene, akik "az orosz kormányhoz kötődnek". Cameron szerint a lehetséges ellenlépések között szerepel a beutazási tilalom és a külföldön tartott pénzügyi eszközök befagyasztása. A brit kormányfő mindazonáltal nem tárta fel, hogy e szankciók pontosan kik ellen irányulnának.
Hangsúlyozta ugyanakkor: Moszkvának "meg kell mutatni, hogy nem taposhat át csak úgy Ukrajnán". A Krím hovatartozásáról március 16-ára kiírt népszavazás Cameron szavai szerint "törvényellenes és bohózatba illő", mivel nem volt idő semmiféle kampányra, emellett a katonai jelenlét korlátozza az utazási lehetőségeket a Krímben.
A brit kormányfő kijelentette: Nagy-Britannia biztonsága és jóléte is veszélybe kerülne, ha egyes országok következmények nélkül megsérthetik a nemzetközi szabályokat. Cameron szerint Ukrajnának lehetővé kell tenni, hogy maga dönthessen jövőjéről, és azt is, hogy a híd szerepét tölthesse be Oroszország és Európa között.
"Európában az elmúlt hetven évet azzal töltöttük, hogy megpróbáljuk megőrizni a békét, és tudjuk a történelemből, hogy ha becsukjuk a szemünket, amikor más országokon áttaposnak, abból hosszabb távon baj lehet" - fogalmazott hétfői parlamenti felszólalásában a brit miniszterelnök. Cameron szerint a Krím félsziget destabilizálását célzó bármilyen további lépésnek "messze ható következményei" lennének.
William Hague brit külügyminiszter már előző nap is szankciók lehetőségéről beszélt. Hague a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának nyilatkozva kizárta a külső katonai válaszlépést, hangsúlyozta ugyanakkor: helytelen lenne azt gondolni, hogy "Oroszország bármilyen értelemben győzött volna", és "idővel ki fog derülni, hogy Moszkva súlyosan elszámította magát" a krími katonai akcióval.
Hague kitérően válaszolt arra a riporteri kérdésre, hogy Oroszországot kizárhatják-e a legnagyobb ipari gazdaságok alkotta G8-csoportból. Kijelentette azonban, hogy a csoport hét nyugati tagja, vagyis a G7-országok "minden további nélkül" tarthatnak találkozókat egymás között is. Felidézte, hogy a júniusra tervezett oroszországi G8-csúcs előkészületi tárgyalásait már felfüggesztették. Hague szerint ha az ukrajnai válságban nem történik diplomáciai előrelépés, akkor "egyértelműen a lehetőségek között van" a csúcstalálkozó végleges lemondása is.
MTI