4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kifejezetten kritikus hangot ütött meg a Valutaalap éves jelentése hazánkról, bírálják a kormány több intézkedését is. A nemzetközi szervezet szakemberei szerint csak álom a 3 százalék alatti hiánycél, a reálisabb az, hogy 3,5 százalék körül lesz a deficitünk. Mfor.hu-háttér.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatósága egyetértett abban, hogy Magyarország számára mérsékelt volt a visszapattanás a 2008-2009-es válság után, a bizonytalanságok továbbra is jelentősek - olvasható a szervezet éves jelentésében hazánkkal kapcsolatban. A Valutaalap idén 0,3 százalékos, jövőre pedig másfél százalékos GDP-növekedést prognosztizál a magyar gazdaság számára, ami szinte teljes egészében az exportnak lesz köszönhető. A friss előrejelzés szerint idén 6,5 százalékkal, 2013-ban pedig 8 százalékkal bővülhet a kivitelünk.

"A gyenge növekedési kilátások mellett a kormány politikájával kapcsolatos bizonytalanságok és a nemzetközi kockázatkerülési hajlandóság erősödése rontják a piaci hangulatot Magyarországgal kapcsolatban. Éppen ezért az igazgatóság kiemeli a helyes gazdaságpolitika szükségességét, mely visszaállíthatná a bizalmat" - olvasható a szerdán ismertetett dokumentumban.

Az IMF szerint az egyébként is gyenge növekedési kilátások mellett további költségvetési szigorításra van szükség az ország magas államadóssága és bizonytalan finanszírozási kilátásai miatt. A szervezet szerint a kormány 2,5 százalékos hiánycélja az idei évre ambiciózus ugyan, de támogatható, hogy a hiány leszorítása a cél. A Valutaalap úgy véli, hogy a céllal ellentétben 2012-ben 3,5, 2013-ban pedig 3,7 százalékos lesz a GDP-arányos deficit a büdzsében.

A költségvetési oldalon az IMF szerint az esetleges intézkedések helyett a tartós és fenntartható lépésekre kellene koncentrálni, melyek megalapozhatják a középtávú költségvetési pályát. A szervezet igazgatósága emellett koherens adó- és kiadási politikát szorgalmaz, szerintük ez csökkenthetné a megszorítások negatív következményeit a növekedést illetően.

A Valutaalap jelentése szerint a kormány által kitűzött ambiciózus célok (az államadósság 50 százalékra szorítása) üdvözlendő, viszont ehhez a mainál erősebb intézményrendszerre lenne szükség. Példaként említették a tavaly megreformált Költségvetési Tanács újbóli megerősítését és függetlenségét. A magyar pénzügyi szektorral kapcsolatban a szakértők kiemelik, hogy a jelenlegi bizonytalan portfólióminőség, veszteségek és finanszírozási nehézségek jellemzik az iparágat. Az IMF üdvözli a likviditási ráta tervezett emelését, illetve a bankadó csökkentését.

A fentiek mellett ismét előkerült a jegybanktörvény ügye is: az IMF is kifejezte aggodalmait a tavaly év végén elfogadott jogszabállyal kapcsolatban, mely megváltoztatja a nemzeti bank vezetésének struktúráját, ami kérdéseket vet fel a jegybank függetlenségével kapcsolatban. Itt érdemes kiemelni, hogy a Valutaalap vizsgálata még a törvény elfogadása előtt volt, így az elmúlt napok-hetek eseményeit sem vehették figyelembe az értékeléskor. Most úgy tűnik, hogy a legtöbb vitás kérdésben sikerülhet megegyezni az EU-val és az IMF-fel.

Az IMF-stáb mindezek miatt úgy látja, hogy egy olyan adórendszeri és kiadási oldali intézkedéscsomagra van szükség, amely összhangban van az adósság fenntarthatóságával, de egyúttal nem feltétlenül ássa alá az ország gazdasági növekedési kilátásait és nem fokozza annak sérülékenységét. A problémák rendszerszintű megközelítése emiatt kiterjedhet az egykulcsos adórendszer felülvizsgálatára, a kivetett válságadók mértékének csökkentésére, az alanyi jogon járó transzferek átgondolására, a közszféra létszámának racionalizálására (különösen az önkormányzati szinten), továbbá a tömegközlekedési vállalatok adósságának átszervezésére - olvasható a dokumentumban.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!